Putin zostanie obalony: ekspert wskazuje cztery scenariusze

i

Autor: AP Szykuje się zamach na Putina?

Władimir Putin straci władzę?

To już KONIEC Putina? Ekspert nie ma wątpliwości. Podaje cztery scenariusze

2022-07-25 9:32

"Najszybszą i najlepszą drogą do zapewnienia bezpieczeństwa Zachodowi jest odsunięcie Putina od władzy" - mówi John Sweeney, dziennikarz śledczy, autor wydanej właśnie książki "Killer in the Kremlin". Brytyjczyk porównuje Putina do cara Mikołaja II i przedstawia cztery prawdopodobne scenariusze obalenia rosyjskiego dyktatora. Jest pewien: dni Putina są policzone.

Putin straci władzę. Kto mu w tym pomoże?

Minęło właśnie pięć miesięcy od momentu, gdy Władimir Putin najechał Ukrainę. Wojna, którą wywołał, przebiega jednak zupełnie inaczej, niż tego oczekiwał. Zdaniem Johna Sweeneya, brytyjskiego dziennikarza śledczego i pisarza, Rosja nie ma już żadnych szans, by wygrać na Ukrainie, bo Zachód wreszcie zrozumiał, kim tak naprawdę jest Putin. "Do 24 lutego zachodni przywódcy byli zbyt wystraszeni, co w połączeniu z chciwością powodowało, że pozwalali Putinowi na kolejne rzeczy, kolejne zabójstwa. Przez lata obawiałem się, że i przywódcy, i opinia publiczna na Zachodzie nie traktują zagrożenia ze strony Putina wystarczająco poważnie, przez długi czas na Zachodzie za dużo wydawaliśmy na przyjemności, a za mało na bronienie demokracji. Ale wojna ukazała jego prawdziwe oblicze" - mówił w czasie promocji swojej nowej książki "Killer in the Kremlin" w siedzibie Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Londynie.

Władimir Putin jak car Mikołaj II?

"Najszybszą i najlepszą drogą do zapewnienia bezpieczeństwa Zachodowi jest odsunięcie Putina od władzy. (...) A to zapewne uruchomi serię zdarzeń, podobnych do tych, które spotkały Mikołaja II" - dodał. Przedstawił cztery scenariusze tego, jak Putin może zostać obalony. 

CZYTAJ TAKŻE: Pogrzeb 4-latki zabitej w ukraińskiej Winnicy. W maleńkiej trumnie pluszaki i kwiaty

Express Biedrzyckiej - Andrzej Byrt: Macron powinien się wstydzić. Putin był gangsterem i nim pozostał

Putin straci władzę. Są cztery scenariusze

Zdaniem Sweeneya pierwsza możliwość jest taka, że za pucz będą odpowiedzialni oligarchowie, którzy "są wściekli na Putina za to, że w efekcie sankcji zostali zrujnowani lub prawie zrujnowani". Druga zakłada, że Putina obalą jego generałowie. "Ci, którzy jeszcze nie zginęli na froncie, bo oni też są wściekli, za to, że dostali zadanie – będące wobec hartu ducha Ukraińców i coraz lepszego sprzętu w ich posiadaniu – faktycznie niemożliwe do wykonania".

W jaki sposób umrze Putin? 

Trzeci scenariusz - wg pisarza - to taki, że Putin, który paranoicznie dba o swoje zdrowie i poddaje się kolejnym operacjom, z jednej z nich się nie wybudzi. Czwarty - zdaniem Sweeneya najbardziej prawdopodobny - jest też najbardziej przerażający. Przypomina bowiem sytuację z II wojny światowej. "Putin, który przez lata zlecał trucie innych, na koniec sam się otruje, jak Adolf Hitler" - uważa ekspert. 

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie podpisali trefne kontrakty z armią! "Z datą 2007. Można się tym podetrzeć"

Sonda
Ile potrwają jeszcze rządy Putina w Rosji?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają