Ukraina dołączy do NATO w trybie pilnym? Jest reakcja Putina, chodzi o wojnę i Ukrainę

2021-04-07 9:05 Zofia Dąbrowska
Władimir Putin
Autor: AP

Zaostrza się sytuacja na Ukrainie, a prezydent Wołodymyr Zełenski (43 l.) błaga NATO o pilne włączenie jego kraju w swoje struktury! Niepokojące militarne działania Rosji przy granicy i eskalacja konfliktu w Donbasie sprawiają, że zdaniem Zełenskiego tylko członkostwo w NATO może uchronić Ukrainę przed Putinem. Kreml natychmiast zareagował na apele prezydenta Ukrainy. Władimir Putin postawił sprawę jasno. Sojusz wyraził już swoje stanowisko wobec sytuacji na Ukrainie i działań Rosji. Czy Ukraina zostanie przyjęta do NATO?

- NATO to jedyna droga do zakończenia wojny w Donbasie, a otrzymanie planu członkostwa przez Ukrainę byłaby dla Rosji prawdziwym sygnałem - powiedział Wołodymyr Zełenski (43 l.). - Reformujemy kraj, ale samymi reformami nie powstrzymamy Rosji. W ostatnich tygodniach obserwujemy bardzo niebezpieczne zjawiska - więcej naruszeń rozejmu w Donbasie ze strony okupacyjnych wojsk rosyjskich i więcej poległych ukraińskich żołnierzy - dodał ukraiński prezydent. Rosja gromadzi wojska blisko wschodniej granicy Ukrainy, a w Donbasie raz po raz słychać strzały. Przez kilka miesięcy zginęło tam aż 20 ukraińskich żołnierzy, rozejm odszedł już dawno w przeszłość. Putin zapewnia, że jego wojska przy granicy prowadzą jedynie ćwiczenia, ale Zachód z niepokojem przygląda się ruchom Kremla. Czy chodzi o całkowitą i jawną aneksję Donbasu, taką jak w przypadku Krymu? "Zadzwoniłem do prezydenta Zełenskiego, żeby wyrazić poważne zaniepokojenie działaniami wojskowymi Rosji na Ukrainie i wokół niej oraz ciągłymi naruszeniami zawieszenia broni. NATO zdecydowanie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Pozostajemy wierni naszej ścisłej współpracy" - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, dyplomatycznie nie przesądzając, czy Zełeński dostanie to, o co prosi. Co na to Putin?

NIE PRZEGAP: Putin będzie rządzić do 2036 ROKU. Wszystko przez KOBIETĘ w kosmosie!

Rosja ostrzega, że przyjęcie Ukrainy do NATO pogorszy sytuację. "Federacja Rosyjska podejmuje konieczne środki, by zagwarantować bezpieczeństwo swoich granic (..). Jeśli zapytacie o zdanie kilka milionów ludzi w proklamowanych republikach [donieckiej i ługańskiej], to zrozumiecie, że członkostwo w NATO jest dla tych ludzi zdecydowanie nie do przyjęcia" - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jak dodał, bezpieczeństwo mieszkańców wschodniej Ukrainy, którzy posiadają rosyjskie obywatelstwo jest "priorytetem" dla Władimira Putina. Rosja mogłaby więc zupełnie otwarcie wkroczyć do Donbasu nie zasłaniając się już "zielonymi ludzikami" i uzasadniać to konieczością ochrony swoich obywateli.

NIE PRZEGAP: Wielkie UPOKORZENIE brytyjskiego księcia! Wydano werdykt, chodzi o przyszłość monarchii

Express Biedrzyckiej - Michał Kamiński: PiS przejmie media w stylu Putina
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze