Smutne doniesienia z Watykanu

W jakim stanie jest Benedykt XVI? Choroba mocno zmieniła następcę Jana Pawła II

2022-12-29 12:28

Stan Benedykta XVI jest ciężki, ale stabilny - podała w czwartek, 29 grudnia agencja ANSA, powołując się na źródła w Watykanie. To najnowsza informacja o stanie zdrowia emerytowanego papieża po tym, jak w środę, 28 grudnia świat obiegła wieść, że Benedykt XVI jest w ciężkim stanie. Papież Franciszek poprosił o modlitwę za niego. Agencja Reuters, cytując Franciszka, podała, że Benedykt XVI jest "bardzo chory". Niepokojące sygnały o złym stanie zdrowia poprzedniego papieża napływały od dawna. Zupełnie nie przypominał siebie. Na co choruje Benedykt XVI? W jakim jest stanie? Choroba mocno zmieniła następcę Jana Pawła II.

Benedykt XVI w ciężkim stanie. Nowe informacje o stanie zdrowia papieża emeryta

W czwartek, 30 grudnia agencja ANSA podała, że stan 95-letniego emerytowanego papieża Benedykta XVI jest ciężki, ale stabilny. To informacje, które ANSA podaje za źródłami w Watykanie. Jak wyjaśniono, sytuacja nie zmieniła się w ciągu ostatniej doby. Emerytowany papież przebywa w swoim domu w dawnym budynku klasztoru klauzurowego w Ogrodach Watykańskich - Mater Ecclesiae. Jest pod opieką lekarzy.

Benedykt XVI jest bardzo chory. Papież Franciszek prosi o modlitwę

Z 95-letnim Benedyktem XVI jest bardzo źle. O tym, że stan Benedykta XVI jest ciężki, najmocniej świadczy fakt, że papież Franciszek zaapelował w środę, 28 grudnia o modlitwę za swojego poprzednika. "Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za papieża emeryta Benedykta, który w milczeniu wspiera Kościół. Pamiętajmy o nim. Jest bardzo chory. Proszę Was o modlitwę do Boga, by go pocieszył i wspierał w jego świadectwie miłości Kościoła do samego końca" - powiedział po włosku papież Franciszek podczas środowej (28 grudnia) audiencji generalnej w Watykanie.

Benedykt XVI przyjął ostatnie namaszczenie?

Słowa papieża cytowała agencja Reutera, sugerując, że z 95-letnim Benedyktem XVI jest źle. Na ile źle? Tego dokładnie nie wiadomo, Watykan nie komentuje apelu Franciszka o modlitwę za Benedykta XVI. Oficjalnie potwierdził jedynie, że po zakończonej audiencji generalnej Franciszek udał się do Benedykta XVI. Czy udzielił mu sakramentu ostatniego namaszczenia? Niewykluczone, o czym informuje Polsat, powołując się na watykańskie źródła.

Papież Benedykt XVI jest chory. Na co choruje?

W środę, 28 grudnia wieczorem pojawiły się nieoficjalne, lecz bardzo niepokojące informacje o stanie zdrowia Benedykta XVI. Włoska agencja Ansa podała, że emerytowany papież ma prawdopodobnie problemy z oddychaniem, które nasiliły się przed Bożym Narodzeniem. O niewydolności nerek Benedykta XVI pisze z kolei amerykańska gazeta katolicka "National Catholic Register", powołując się na źródła w Watykanie. Co więcej, "National Catholic Register" podaje, że "w ostatnich miesiącach emerytowanemu papieżowi dostosowano również rozrusznik serca, aby unormować rytm jego bicia". Watykan nie potwierdził do tej pory tych doniesień.

Benedykt XVI cierpi od lat na postępujący paraliż

Niepokojące zdjęcie wychudzonego Benedykta XVI, który jest cieniem samego siebie obiegło media społecznościowe pod koniec października. I wywołało niepokój u wiernych Kościoła katolickiego. Papież emeryt zupełnie nie przypomina na nim siebie. Trudno go rozpoznać. Potwornie schudł, zmizerniał, jest mocno przygarbiony i - co szczególnie uderzające - nie uśmiecha się. Zdjęcie, które tak zszokowało opinię publiczną, pokazał na Twitterze ksiądz Maurice Agbaw-Ebai z Seminarium świętego Jana Chrzciciela w Bostonie w USA. Duchowny odwiedził Benedykta XVI i zrobił sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Faktycznie Benedykt XVI jest mocno schorowany. Od kilku lat cierpi na postępujący paraliż

Josepf Ratzinger, papież z Niemiec. Benedykt XVI jest emerytowanym papieżem

Benedykt XVI, a w zasadzie Josepf Ratzinger, urodził się 16 kwietnia 1927 w Niemczech. Został głową Kościoła katolickiego w 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II. Przypomnijmy, że Benedykt XVI abdykował w 2013 roku właśnie z uwagi na swoje zdrowie. Dziś jest emerytowanym papieżem. Tytuł ten w Kościele katolickim istnieje właśnie od 2013 roku i przysługuje papieżowi, który ogłosił renuntiatio, czyli zrzeczenie się urzędu. Od czasu abdykacji Benedykt XVI rzadko pokazuje się publicznie. Stara się być aktywny, przyjmuje gości, ale nie pełni przecież obowiązków przynależnych głowie Kościoła katolickiego. Jest w sędziwym wieku, ma już 95 lat.

Sonda
Kto był lepszym papieżem?

Dlaczego Polacy masowo odchodzą od Kościoła?

Powody mogą zaskakiwać. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają