Polizei

i

Autor: PxHere

Strzelanina w Niemczech. Wśród ofiar jest Polka. Co kierowało mordercą? [WIDEO]

2020-02-20 14:15

W środę późnym wieczorem w niemieckim mieście Hanau (okolice Frankfurtu nad Menem) doszło do wstrząsających scen. Między 22 a 23 w dwóch barach w mieście doszło do strzelaniny. Najpierw napastnik wtargnął do lokalu w centrum miasta, gdzie otworzył ogień, po czym przetransportował się do innej dzielnicy, gdzie otworzył ogień przed kolejnym barem. Jak podają tamtejsze media, co najmniej 9 osób zginęło (kilka jest w ciężkim stanie). Jedną z nich miała być kelnerka z Polski. Sam morderca został odnaleziony nad ranem w swoim mieszkaniu. Martwy, obok ciała własnej matki...

Strzelanina w Haanau. Wielu zabitych i rannych.

Około godz. 22 do baru z wodnymi fajkami w centrum Hanau wtargnął zamachowiec i zastrzelił trzy osoby, a co najmniej jedną poważnie ranił. Według świadków zamachowców mogło być kilku. Po ataku odjechali spod baru czarnym samochodem.

Drugi atak miał miejsce kilkanaście minut później, w podobnym barze oddalonym o 2,5 km, w dzielnicy Kesselstadt. Tutaj zamachowiec zastrzelił pięć osób i pięć ranił. Świadkowie napadu w relacji regionalnej rozgłośni radiowej mówili, że słyszeli osiem lub dziewięć strzałów, nie są też zgodni, czy zamachowiec był jeden, czy też było ich kilku.

W nocy trwała obława na sprawców. Policja - przy wsparciu oddziałów z sąsiednich miast - przeczesywała miasto przy pomocy helikopterów. Zablokowano drogi wyjazdowe z miasta. Nad ranem na twitterze poinformowano: - Prawdopodobny sprawca został znaleziony martwy w swoim domu w Hanau. Specjalne oddziały interwencyjne policji odkryły tam też inne ciało. Dochodzenie jest w toku. Obecnie nic nie wskazuje na to, że są inni sprawcy.

Według ustaleń dziennika "Bild" wynika, że strzelec był obywatelem Niemiec i miał pozwolenie na broń myśliwską. W samochodzie mężczyzny znaleziono amunicję oraz kaburę pistoletu.

Dodatkowo zasugerowano, że atak był skierowany przeciwko Kurdom, ale policja nie potwierdziła tych informacji (podobnie jak tych, jakoby wszystkie ofiary miały być narodowości tureckiej i kurdyjskiej).

Według informacji "Der Tagesspiegel", jedną z ofiar zabójcy jest pochodząca z Polski kelnerka. 

 Claus Kaminsky, burmistrz miasta krótko skomentował tragiczne wydarzenia: - Stało się coś gorszego, niż mogliśmy sobie wyobrazić. Tymczasem Katja Leikert, wiceprzewodnicząca frakcji CDU w Bundestagu na Twitterze dodała, że to "prawdziwy horror dla nas wszystkich".

Tymczasem Aneta Łyczakowska poinformowała niedawno, że "w domu Tobiasa R., sprawcy strzelaniny w Hanau, znaleziono ciało jego matki. Zamachowiec zostawił po sobie liczący 24 strony list i co najmniej dwa nagrania video. Opowiada w nich, że Niemcy trzeba "oczyścić". Mówi też o tajnych bazach w USA, gdzie mordowane są dzieci".

Zamachowiec przygotował też film, który trafił do sieci. 43-latek przyznał się w nim, że to on jest sprawcą strzelaniny i opublikował go przed tym, jak odebrał sobie życie. - Mój atak to potrzeba zniszczenia niektórych osób, których wydalenie z Niemiec jest niemożliwie – mówił w filmie. Skierował się też do obywateli Stanów Zjednoczonych, których przestrzegł, że w ich kraju istnieją tajne bazy, które... kontrolują ludzkie umysły.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE