papież Franciszek_audiencja

i

Autor: Andrzej Bęben

Wojna na Ukrainie? Papież prosi o post w Środę Popielcową w intencji pokoju

2022-02-23 17:34

Głowa Kościoła Rzymskokatolickiego Franciszek zapewne kanałami dyplomatycznymi stara się zapobiec wojnie Rosji z Ukrainą. Do wiernych, przez Twittera, ogłosił pasterskie przesłanie: „Zachęcam wszystkich, aby przypadająca 2 marca Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju: wierzący niech oddadzą się intensywnej modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny.” Ciekawe jest, jak komentuje słowa papieża Władimir Władimirowicz Putin?

Gdyby Franciszkowi przetłumaczono komentarze pod tym wpisem, zamieszczone na jego polskojęzycznym TW, to pewnie byłyby niezadowolony. Jako, że Polska to nie Rosja i u nas nie „moderuje się” nieprzychylnych wpisów, to takich tyleż niepochlebnych, co chamskich, nie brakuje. Można zastanawiać się tylko, czy ich autorzy swoje myśli wzięli wyłącznie od siebie. Franciszek napisał: „Chciałbym zaapelować do przywódców politycznych, aby dokonali poważnego rachunku sumienia przed Bogiem, który jest Bogiem pokoju, a nie wojny; który jest Ojcem wszystkich, a nie tylko niektórych; który chce, abyśmy byli braćmi, a nie wrogami”. Warto przypomnieć, że na okoliczność 55. Światowego Dnia Pokoju (1 stycznia 2022 r.) Franciszek w orędziu stwierdził: „Chciałbym zaproponować tutaj trzy drogi na rzecz budowania trwałego pokoju. Przede wszystkim dialog międzypokoleniowy, jako podstawa realizacji wspólnych planów. Po drugie, edukacja jako czynnik wolności, odpowiedzialności i rozwoju. Wreszcie, działania na rzecz pełnej realizacji ludzkiej godności. Są to trzy elementy niezbędne do „powstania ugody społecznej”, bez której każdy projekt pokojowy jest niespójny…”.

Warto zacytować jeszcze jeden fragment z tego orędzia, dziś o szczególnie, w kontekście konfliktu wywoływanego przez Federację Rosyjską, aktualnego. Otóż papież uważa, że „Dialog oznacza słuchanie siebie nawzajem, konfrontowanie się, zgadzanie się i podążanie razem. Wspieranie tego wszystkiego między pokoleniami oznacza spulchnianie twardej i jałowej gleby konfliktu i odrzucenia, aby uprawiać tam nasiona trwałego i wspólnego pokoju”.

Express Biedrzyckiej - Leszek Miller: Zachód nie ma innej broni niż sankcje

Niestety, mimo papieskich apeli o pokój, tak ze strony Franciszka, jak i jego poprzedników, politycy nie zamierzają „słuchać siebie nawzajem”, a tam wsłuchają się w myśl niemieckiego teoretyka wojskowości Carla von Clausewitza (1792–1831), który stwierdził, że „Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami”. Franciszek od dawna, a szczególnie od czasu, gdy zaognił się konflikt Rosji z Ukrainą (a nie Ukrainy z Rosją) przypomina o konieczności zachowania pokoju. „Ludzkość wydaje się wciąż błądzić po omacku. (...) Na stepach Europy Wschodniej wciąż wieją groźne wiatry, które zapalają lont i ogień broni, mrożąc serca ubogich i niewinnych, którzy się nie liczą”. Czy Moskwa posłucha prób Franciszka?

Z pewnością posłuchają je wierni, którzy w Środę Popielcową przyjdą do kościołów, by uczestniczyć w rozpoczęciu liturgii Wielkiego Postu (40 dni) poprzedzającego świętowanie Wielkiej Nocy. Nawet niewierzący wiedzą, że w ten dzień księża posypują głowy wiernych popiołem na znak żałoby i pokuty. W Środę Popielcową obowiązuje wiernych ścisły post (poza tym katolicy podlegają mu jeszcze w Wielki Piątek). 2 marca 2022 r. pościć będą nie tylko na znak pokuty, ale i w intencji pokoju.

Sonda
Czy Franciszek jest dobrym papieżem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają