Wybuch nuklearny

i

Autor: Shutterstock Wybuch nuklearny

Nie tylko wojna na Ukrainie

Zagrożenie wojną nuklearną wzrasta tak jak liczba głowic nuklearnych. Podano nowe przerażające dane

2023-06-13 11:44

Na świecie jest coraz więcej broni jądrowej, liczba głowic nuklearnych wzrosła. Tak wynika z raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). Obecnie istnieje 12512 sztuk głowic jądrowych, a 9576 jest gotowych do użycia w każdej chwili. Rosja ma więcej głowic niż Stany Zjednoczone - obliczyli naukowcy.

Rośnie zagrożenie wojną nuklearną? Eksperci ujawniają, że liczba głowic rośnie. Najwięcej ma ich Putin

Obawy przed konfliktem nuklearnym narastają od wybuchu wojny na Ukrainie. Okazało się, że czasy zimnej wojny i imperialnych zapędów Rosji wcale nie minęły bezpowrotnie, a Władimir Putin pokazał na Ukrainie, że nie cofnie się przed żadnym okrucieństwem dla osiągnięcia swoich celów. Na szczęście nadal nie wcisnął guzika atomowego, choć wojenne sprawy nie idą po jego myśli. Ale zagrożenie istnieje i jest coraz większe - ostrzegają autorzy raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). Okazuje się, że liczba głowic nuklearnych na świecie wzrosła. Obecnie istnieje 12512 sztuk, a 9576 jest gotowych do użycia w każdej chwili. 90 proc. głowic jest w posiadaniu Putina oraz USA.

Chiny mają coraz więcej głowic nuklearnych, Rosja ma ich więcej niż USA

Co gorsza, Rosja ma więcej głowic niż Stany Zjednoczone, a państwa takie jak Chiny czy Korea Północna zbroją się coraz bardziej. "Tendencja do pozyskiwania większej ilości broni jądrowej w służbie operacyjnej trwa od kilku lat i wydaje się nasilać w Chinach, Rosji, Indiach, Pakistanie oraz Korei Północnej" - podaje ekspert SIPRI Hans M Kristensen. Chiny zwiększyły swój arsenał broni jądrowej gotowej do użycia z 350 głowic do 410. Kto ma najwięcej głowic nuklearnych? To Rosja, posiadająca ich 5889. Choć to o 88 mniej niż rok temu, wynika to z likwidacji starej broni z czasów zimnej wojny, za to przybyło 12 głowic nowych. USA mają 5244 głowice, o niemal 200 mniej niż w zeszłym roku.

Sonda
Jakie jest prawdopodobieństwo że Putin użyje broni nuklearnej?

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Zgłoś się do MENSY przy 13/15!

Pytanie 1 z 15
USA kupiły od Rosji Alaskę, od Hiszpanii Florydę, a Luizjanę?
Gen. Mieczysław Cieniuch: Słowa Putina kierują się na konflikt nuklearny