Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze

i

Autor: Ralf1969/ wikimedia commons/CC BY-SA 3.0 Szokujące posunięcie Rosjan w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Zabronili wstępu"

Wojna na Ukrainie

Zaporoskiej Elektrowni Atomowej grozi katastrofa? Niepokojące słowa szefa MAEA

2023-06-14 11:39

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej pilnie pojechał na Ukrainę. Rafael Grossi jest zaniepokojony sytuacją związaną z Zaporoską Elektrownią Atomową. Chce osobiście sprawdzić na miejscu, jakie jest zagrożenie, zwłaszcza teraz, gdy problemy stwarzają nie tylko sama w sobie rosyjska okupacja, ale również konsekwencje wysadzenia tamy na Dnieprze.

Czy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej grozi katastrofa? Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej udał się na Ukrainę

Sytuacja wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej niepokoi świat od wybuchu wojny na Ukrainie. Rosyjska okupacja tego terenu oznaczała ostrzały wokół zakładu, w maju pojawiły się też doniesienia strony ukraińskiej o nagłych ewakuacjach cywilu z Enerhodaru, gdzie znajduje się elektrownia oraz o składowaniu przez Rosjan na jej terenie materiałów wybuchowych. Pracownicy elektrowni anonimowo mówili dla Sky News, że w razie awarii światu groziłaby katastrofa gorsza niż ta w Czarnobylu. Potem z kolei brytyjskie ministerstwo obrony oceniło po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce, że bezpośredniego zagrożenia nie ma. Jak jest naprawdę?

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce może mieć wpływ na elektrownię atomową. Dyrektor MAEA oceni zagrożenie

To chce ocenić na miejscu dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Rafael Grossi jest zaniepokojony sytuacją związaną z Zaporoską Elektrownią Atomową. Chce osobiście sprawdzić na miejscu, jakie jest zagrożenie, zwłaszcza teraz, gdy problemy stwarzają nie tylko sama w sobie rosyjska okupacja, ale również konsekwencje wysadzenia tamy na Dnieprze. Właśnie zaczęła się jego wizyta w Enerhodarze. Grossi nie ukrywał podczas wizyty w Kijowie, że sytuacja jest trudna. Musi ocenić bezpieczeństwo zakładu po tym, jak utworzony przez tamę w Kachowce zbiornik na Dnieprze używany do chłodzenia elektrowni został uszkodzony.

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Mega trudno! Nie spłoń ze wstydu po zobaczeniu wyniku

Pytanie 1 z 15
Uzupełnij: Iga Świątek jest wielka! Właśnie zdobyła swój ... tytuł wielkoszlemowy
Komornicki o uderzeniu bombą atomową: "Musimy uspokajać atmosferę. Takiego zagrożenia dla Polski nie ma" [Express Biedrzyckiej]