Wołodymyr Zełenski, Rishi Sunak

i

Autor: AP

Niespodziewana wizyta

Zełenski i Sunak na wspólnej konferencji. Brytyjski premier nie wykluczył przekazania Ukrainie samolotów

2023-02-08 21:12

Prezydent Ukrainy przyleciał w środę do Wielkiej Brytanii z niezapowiadaną wizytą, przed audiencją w Pałacu Buckingham został przyjęty przez premiera Rishiego Sunaka oraz wygłosił przemówienie do obu izb brytyjskiego parlamentu. Obaj przywódcy wystąpili razem na konferencji prasowej w bazie wojskowej, gdzie szkolą się ukraińscy żołnierze.

Premier Sunak nie wykluczył przekazania Ukrainie samolotów

Samoloty bojowe są częścią rozmowy i nic nie jest wykluczone — powiedział w środę brytyjski premier Rishi Sunak na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Poinformował też, że czołgi Challenger 2 zostaną wysłane na Ukrainę do marca. Na konferencji, która odbyła się w bazie wojskowej w hrabstwie Devon, gdzie ukraińscy żołnierze przechodzą szkolenia, Sunak potwierdził, że Wielka Brytania rozszerza program szkoleń ukraińskich sił zbrojnych na członków piechoty morskiej oraz pilotów odrzutowców.  — Wspieramy tę retorykę działaniem. Jeśli chodzi o myśliwce, oczywiście są one częścią rozmowy. Dlatego ogłosiliśmy dziś, że będziemy szkolić ukraińskie siły powietrzne w standardzie NATO — zaznaczył brytyjski premier. Zełenski dziękował Wielkiej Brytanii za już otrzymany sprzęt wojskowy, ale ostrzegł, że jeśli Ukraina nie dostanie dalszego wsparcia, grozi jej stagnacja na froncie. Jak wskazał, Ukraina potrzebuje "mnóstwo różnego sprzętu", np. pojazdów opancerzonych, których Rosja ma tysiące.

Zełenski uścisnął dziennikarkę 

Podczas konferencji do doszło do nietypowej sytuacji. Dziennikarka BBC Ukraine przyznała, że chciałaby przytulić ukraińskiego przywódcę. - Dziękuję panie prezydencie, bardzo chciałabym pana przytulić, ale mi nie wolno – powiedziała kobieta. - Czemu nie, proszę bardzo, przytulmy się - odpowiedział Zełenski, który wyszedł zza mównicy i uściskał dziennikarkę.

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Politycy od Kuchni - Joanna Senyszyn o sprawach politycznych

Polska potęgą militarną Europy? Wojskowy ekspert studzi entuzjazm.

Posłuchaj, jak liczna i wyposażona jest obecnie polska armia.

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany