SARS-Cov-2_greckie nazwy

i

Autor: Istock/SE

Alfa, Beta, Gamma, Delta. Zamiast złożonych nazw wirusów – greckie oznaczenia

2021-06-02 18:02

Przed epidemią wielu myliło wirusa z bakterią. Teraz skrót SARS-CoV-2 znany jest powszechnie. A co oznacza B.1.351? To naukowe określenie południowoafrykańskiego wariantu (mutacji) SARS-CoV-2. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła, m.in. dla komfortu społecznego odbioru, uprościć sprawę i zaleca stosować litery greckiego alfabetu na określanie wariantów koronawirusa.

W alfabecie greckim są 24 litery. Na razie cztery pierwsze zajęte są na oznaczenie najgroźniejszych odmian SARS-CoV-2. Obecnie najgroźniejsze. Nowa nomenklatura nie zastępuje poprzedniej. Ta będzie nadal używana w środowisku naukowym i medycznym. Ta „grecka” ma ułatwić nie tylko zapamiętywanie nazw wirusów, ale sprawić, by nie były z nimi wiązane negatywne oceny i emocje, bo w popularnym przekazie używa się przymiotników wskazujących na, jakoby, rodowód wirusa. WHO zachęca rządy, media i inne podmioty do przyjęcia tych nowych oznaczeń-etykiet. Odpowiadając na prośbę Światowej Organizacji Zdrowia będziemy starać się, by brytyjski wariant określać jako ALFA (α), południowoafrykański – jako BETA (β), brazylijski wariant – jako GAMMA (γ) i indyjski jako DELTA (δ).

200 dni walczył z COVIDEM

Wirusy naturalnie mutują i zmieniają się w miarę rozprzestrzeniania się w populacjach. Większość mutacji SARS-CoV-2 jest nieszkodliwa. Nowe warianty powstają, gdy niektóre z mutacji powodują ewolucję postaci wirusa, przez co mają inne właściwości niż pierwotna. Według WHO „warianty budzące niepokój” to te, które rozprzestrzeniają się szybciej, powodują poważniejsze choroby albo też są odporne na leki lub szczepionki. Cztery wyżej wymienione klasyfikowane są jako jako szczególnie niebezpieczne. Według danych brytyjskich służb sanitarnych (stan na 27 maja) wariant Delta odpowiadał za 38 proc. nowych przypadków zarażeń.

WHO zajęło się również wariantami „budzącymi zainteresowanie” – tłumacząc na język powszechny – nie tak groźnymi jak cztery wyżej wymienione. Je określa się literami od Epsilon (ε) do Kappa (κ), czyli od piątej do dziesiątej w greckim alfabecie. Teraz WHO będzie musiała zastanowić się, jaką grecką literkę przypisać mutacji, a właściwie hybrydzie, Delty z Alfą. Kilka dni temu poinformowano, że coś takiego odkryto w Wietnamie. Jest odpowiedzialny za podwojenie liczby zakażeń w ciągu zaledwie miesiąca. Wietnamski portal informacyjny VnExpress podał, że wykryto dotąd siedem odmian koronawirusa: B.1.222, B.1.619, D614G, B.1.1.7 (Alfa), B.1.351, A.23.1 oraz B.1.617.2 (Delta).

Do 15:47 2 czerwca, jak podaje portal Wordmeter, w świecie odnotowano 172 063 939 przypadków zarażenia SARS-CoV-2 i jego mutacjami i 3 578 452 zgonów. Najwięcej dobowych przypadków wykazano w Indiach (26 108 ), Iranie (11 620 ) i Rosji (8,832). Natomiast najwięcej nowych zgonów w Rosji (394), Indiach (375) i Indonezji (185).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły