Amerykańscy pediatrzy raportują o zachorowaniach wśród dzieci. Jest problem

2021-12-14 18:48
covid, USA, Stany Zjednoczone
Autor: pixabay.com

Amerykańska Akademia Pediatryczna (American Academy of Pediatrics), stowarzyszenie liczące 62 tys. członków, opublikowało raport o geografii COVID-19 wśród dzieci w Stanach Zjednoczonych. Od początku epidemii w USA do 9 grudnia stwierdzono 7,2 mln przypadków SARS-CoV-2/COVID-19 w grupie wiekowej do 18. roku życia. Od września odnotowano ok. 2,1 mln takich przypadków. Ok. 700 chorych dzieci zmarło. W USA do 14 grudnia 2022 r. stwierdzono 50 119 422 zakażeń zachorowań. Dla 798 710 osób skończyło się to śmiercią.

Raport Akademia przygotowała na podstawie danych przekazanych z 49 stanów, Nowego Jorku, Dystryktu Kolumbii, Portoryko i Guam. Sześć z nich poinformowało, że nie odnotowano zgonów covidowych wśród dzieci. W zgłaszających stanowiły one do 0,27 proc. wszystkich zgonów z powodu COVID-19. Od początku pandemii dzieci chore na COVID-19 stanowiły 17,2 proc. wszystkich przypadków. W w pierwszych dniach grudnia, do dnia dziewiątego, ten współczynnik, liczony w ujęciu tygodniowym, wynosił już 23,6 proc. Dzieci i młodzież do 18. roku życia stanowią 22,2 proc. populacji USA. „Obecnie wydaje się, że ciężka choroba spowodowana COVID-19 jest rzadkością wśród dzieci…”.

Lekarze wskazują, że na horyzoncie rysuje się nowy problem, będący wynikową epidemii. „Istnieje pilna potrzeba zebrania większej ilości danych na temat długoterminowego wpływu pandemii na dzieci, w tym sposobów, w jakie wirus może szkodzić zdrowiu fizycznemu zarażonych dzieci w dłuższej perspektywie, a także jego skutkom dla zdrowia emocjonalnego i psychicznego” – podkreśla AAF. Przypomina. Ze raportu pediatrów wynika, że na w Stanach na 100 tys. dzieci SARS-CoV-2/COVID-19 dotknął 9562.

CDC (Center for Disease Control and Prevention – Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom), rządowa agencja będąca odpowiednikiem naszego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego podkreśla, że choć w porównaniu do dorosłej populacji dzieci są mniej dotknięte COVID-19, to mogą one na tę chorobę zachorować i transmitować wirusa. Dzieci z chorobami współistniejącymi są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 niż dzieci bez takich schorzeń. Wskaźniki hospitalizacji związanych z COVID-19 są również niższe u dzieci w każdym wieku w porównaniu z dorosłymi, potwierdza CDC, ale u niektórych dzieci pojawiają się tak ostre objawy COVID-19, że wymagana jest hospitalizacja. W zależności od stanu leczeniu szpitalnemu w takich przypadkach poddawano od 1,7 do 4 proc. chorych dzieci, które uległy zakażeniu SARS-CoV-2. 3 listopada CDC zarekomendowało szczepienie przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5. do 11. roku życia.

Sonda
Czy zaszczepisz swoje dziecko przeciwko COVID-19?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły