koniec epidemii

i

Autor: Andrzej Bęben

Prawo

Była sobie epidemia, był sobie stan zagrożenia nią, a od 1 lipca - nowe przepisy

2023-06-19 14:30

Kiedyś, dawno temu pewna aktorka obwieściła, ze tego dnia skończył się komunizm. W poniedziałek (19 czerwca) rzecznik Ministerstwa Zdrowia podał, że 1 lipca zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego. Czy to oznacza, że jest już „po epidemii”? Nie nam to rozstrzygać, choć z formalnego punktu widzenia tak nowy stan rzeczy, kolokwialnie, można określić.

O odwołaniu stanu zagrożenia (wprowadzonego po tym, gdy tym terminem zastąpiono „stan epidemii”, co nastąpiło 16 maja 2022 r.) mówiło się jeszcze z końcem roku. Musiało minąć pół roku nim Ministerstwo Zdrowia, a ściślej szef resortu opublikował w miniony piątek (16 czerwca) w Dzienniku Ustaw rozporządzenie w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.

Stan zagrożenia epidemią został odwołany, bo COVID-19 nie stanowi obecnie niebezpieczeństwa dla systemu ochrony zdrowia i jego pacjentów, liczba zakażonych i chorych jest niewielka. Już 2 maja w projekcie rozporządzenia wskazano, że „Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw" – wskazywano wówczas w uzasadnieniu projektu rozporządzania ministra zdrowia.

Krzysztof Jackowski mówi o wojnie i covidzie

Od 1 lipca zostaje zniesiony obowiązek używania tzw. maseczek w przychodniach i szpitalach. Jednakże kierujący nimi będą mieli prawo do wprowadzenia takiego obowiązku, jeśli uznają takie rozwiązanie za potrzebne i słuszne. Wcześniej minister zdrowia zniósł już zakaz zasłaniania ust i nosa w aptekach.

Nadto od 1 lipca:

• zniesiony zostanie obowiązek szczepień wśród medyków, • nie będzie możliwości przetwarzania danych osobowych związanych z COVID-19,

• zostanie przywrócony obowiązek wykonywanie badań wynikających z Kodeksu pracy (badania przed rozpoczęciem pracy i badania okresowe – po odwołaniu stanu zagrożenia przewidziano 180 dni na wykonanie zawieszonych badań),

• niektóre orzeczenia o niepełnosprawności, przedłużane automatycznie podczas pandemii, stracą ważność z końcem tego roku, a niektóre dopiero w 2024 r.

19 czerwca Ministerstwo Zdrowia podało, że „minionej doby badania potwierdziły dziewięć zakażeń koronawirusem, w tym trzy ponowne. Nie zanotowano zgonów osób z COVID-19, Wykonano 1054 testy w kierunku SARS-CoV-2”. Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 517 599 przypadków. Zmarły w sumie 119 623 osoby z COVID-19.

Sonda
Czy będąc w szpitalu lub w przychodni przed 1 lipca używałeś/łaś maseczki?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły