UKW w Bydgoszczy przechodzi na naukę zdalną. Studenci: Brawa za zapłon

i

Autor: pixabay.com

Co 4. student z 150 tys. ankietowanych nie zaszczepił się. Raport rektorów

2021-12-25 11:11

W świąteczną sobotę (25 grudnia) Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich za pośrednictwem PAP obwieściła, że 75 proc. studentów zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Tak przynajmniej wynika z ankiety, którą Konferencja przeprowadziła w 160 uczelniach. Ankietę skierowano do 600 tys. studentów. 150 tys. odpowiedziało nań.

Zacznijmy od standardowego komunikatu (Ministerstwa Zdrowia) z frontu przeciwepidemicznego (z 25 grudnia). W szpitalach przebywa obecnie 20 916 osób z COVID-19, w tym 2 046 pacjentów podłączonych do respiratorów – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano w szpitalach 31 795 łóżek i 2 894 respiratorów. Resort przekazał, że na kwarantannie przebywa 339 489 osób. MZ podało też, że wyzdrowiało dotąd 3 543 828 zakażonych. Tyle komunikat. Rzeczonym monitoringiem ds. COVID-19 kierował prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Tomasz Pietrzykowski. Ankietę rozesłano z końcem listopada, więc jest prawdopodobne, że w Boże Narodzenie zaszczepionych studentów było już więcej. Tym bardziej, że z 600 tys. potencjalnych „odpowiadaczy”, 150 tys. z nich odpowiedziało na ankietę. PAP podaje, za prof. Pietrzykowskim, że 75 proc. z tych, którzy udzielili odpowiedzi na zadanie w niej pytania zadeklarowało, że się zaszczepiło. Trochę ponad 50 proc. zaszczepionych zadeklarowało, że zamierza przyjąć dawkę przypominającą, jeżeli będą takie zalecenia medyczne.

Ankietowanych zapytano o to, jakiego rodzaju racje odgrywały największą rolę w decyzji o tym, czy się zaszczepić czy nie? Co studenterię skłoniło do zaszczepienia się? Oto trzy główne powody: • przekonanie o skuteczności szczepionek, • realność zagrożenia zachorowaniem oraz poczucie odpowiedzialności za innych. Najmniej osób stwierdziło, że w podjęciu decyzji motywowała ich presja ze strony otoczenia i obawa o jego reakcję. Propagatorzy szczepień przeciwcovidowych mogą się cieszyć, ale też mają powody do zmartwienia. Jakie? Wyjaśnia to prof. Pietrzykowski: – To, że około 25 proc. studentów uczestniczących w ankiecie zadeklarowało, że się nie zaszczepiło, jest niepokojące. Nie można jednak wykluczyć, że w ankiecie chętniej brały udział osoby o zdecydowanych i jednoznacznych przekonaniach w sprawach covidu, co nakazuje przyjmować ich wyniki z dużą dozą ostrożności – ostrzega prorektor (i słusznie).

Badania kontrolne po COVID-19 – jakie wykonać?

Patrząc na zaangażowanie przeciwepidemiczne studentów należy (opierając się na uzyskanych danych) je ocenić…, że jest znacznie lepsze od tzw. statystycznej ogólnopolskiej. Bo choć do 30 proc. studentów – z różnych powodów się nie zaszczepiło – to przy 55-proc. zaszczepionego społeczeństwa polskiego ogółem, wynik z ankiety można interpretować bardzo dobry. Prorektor Pietrzykowski daje do zrozumienia, że mógłby być jeszcze lepszy, gdy udało się uczelniom (jak np. Uniwersytetowi Śląskiemu) wprowadzić „wymóg zaszczepienia dla osób, które korzystają z akademików”. Prawo jest prawem i na takie rozwiązania (obecnie) nie pozwala. – Jedyny instrument, którym dysponujemy i który mógłby w teorii zwiększyć bezpieczeństwo, to przejście uczelni na tryb zdalny. Jednak tak naprawdę taki punktowy lockdown nie ma sensu, tak długo, jak studenci czy pracownicy uczelni nadal w pełni uczestniczą w kontaktach społecznych w innych sferach życia – chodzą do sklepów, restauracji czy teatrów – relacjonuje PAP prof. Pietrzykowski. – Z gromadzonych przez nas danych wynika, że mimo trwania zajęć kontaktowych w uczelniach studenci zakażają się znacznie rzadziej, niż przeciętni Polacy – co wskazywałoby na to, że poza uczelnią niebezpieczeństwo zakażenia jest wyższe niż w jej murach.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) utworzyły polskie szkoły wyższe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie. KRASP jest instytucją przedstawicielską środowiska szkolnictwa wyższego i nauki. Rektorzy zrzeszeni w KRASP mogą działać w ramach konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni. Członkami KRASP są - obok uczelni publicznych - także akademickie uczelnie niepubliczne, a uczelnie nieakademickie (zawodowe) uprawnione do prowadzenia studiów magisterskich mogą ubiegać się o status uczelni stowarzyszonej.

Sonda
Czy szczepienia na Covid-19 powinny być obowiązkowe?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły