Co 8 minut ktoś doznaje UDARU mózgu. Wśród nich są także... DZIECI

2021-05-01 16:44 oprac. Andrzej Bęben
krzyk ból głowy udar
Autor: pixabay.com

Owszem, najczęściej dotyczy to ludzi w dorosłym wieku, cukrzyków, dotkniętych chorobami serca, otyłych. Również, ale nie tylko. Trudno sobie wyobrazić, że udar niedokrwienny mózgu rozpoznawany jest u dzieci i młodzieży. Ściślej ujmując: u 40 proc. nieletnich lekarze nie rozpoznają wstępnie udaru. A on, czy to w przypadku dorosłego czy dziecka, może prowadzić do śmierci.

Siła stereotypu jest wielka, więc wręcz niemożliwym wydaje się, że udar mózgu może wystąpić nawet u noworodków! A w tym schorzeniu brak właściwie i szybko podstawionej diagnozy skutkuje trwałym uszkodzeniem mózgu. A w krańcowych przypadkach... Udar dziecięcy , zgodnie z definicją, może zostać rozpoznany, jeśli u dziecka w wieku od ukończenia okresu noworodkowego, czyli od 29. doby życia, do ukończenia 18. roku życia wystąpią nagłe objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a diagnostyka neuroobrazowa (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), wykażą zmiany o charakterze niedokrwiennym. 

– Pomoc dziecku z objawami ostrego uszkodzenia mózgu powinna być udzielona możliwie jak najszybciej, optymalnie do 60 minut od przybycia do szpitala; powinna zmierzać do przeprowadzenia natychmiastowych badań neuroobrazowych, które mają na celu ustalenie przyczyny objawów u pacjenta – tłumaczy dr hab. n. med. Ilona Kopyta, neurolog Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dlaczego szczepionka MMR (na odrę, świnkę i różyczkę) jest podawana małym dzieciom dwukrotnie?

Wczesne rozpoznanie utrudnia to, że im młodszy pacjent, tym objawy udaru są mniej charakterystyczne niż u dorosłych. Udar dziecięcy charakteryzuje się nieco innymi objawami. Są to bóle głowy zgłaszane przez starsze dzieci, nudności, wymioty. One wskazują na obecność zespołu wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego. – Natomiast deficyty ruchowe, czyli niedowłady bądź porażenia kończyn czy nerwów czaszkowych, a także zaburzenia mowy o typie afazji lub ataksja to objawy wskazujące na lokalizację ogniska niedokrwiennego w zakresie przedniego lub tylnego kręgu unaczynienia mózgu – wyjaśnia dr Kopyta.

Dokładne rozpoznanie udaru możliwe jest tylko po przeprowadzeniu odpowiednich badań neuroobrazowych. U dzieci z podejrzeniem udaru mózgu niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Jakie zmiany wywołuje w organizmie dziecka udar? Ponad połowa dzieci po przebytym zachorowaniu wykazuje zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia koncentracji, zaburzenia wzrokowe, zaburzenia mowy, czy zaburzenia zachowań i emocji, pozostają także trwałe deficyty ruchowe. Do wielkiej destrukcji dochodzi u noworodków i niemowlaków. – Do najczęstszych trwałych następstw udaru noworodkowego oraz tzw. domniemanego udaru płodowego należą niedowłady kończyn; zgodnie z definicją w wieku wczesnego dzieciństwa u pacjentów tych zostanie rozpoznane mózgowe porażenie dziecięce. W zakresie funkcjonowania intelektualnego dzieci te jednak zwykle nie osiągają znacząco gorszych wyników od zdrowych równolatków – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Ewa Pilarska, neurolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodajmy, że prof. Pilarska i dr hab. Kopyta są współautorkami, niedawno wydanej, pierwszej w Polsce monografii „Udar mózgu u dzieci i młodzieży”.

Według przeprowadzonych badań czas między wystąpieniem objawów u dziecka a poszukiwaniem przez rodziców opieki wynosi od 1,7 do 21 godzin, natomiast potwierdzenie diagnozy z wykonaniem badania neuroobrazowego następuje często po 15, a nawet 24 godzinach. Tymczasem, aby leczenie było skuteczne, a udar nie pozostawił po sobie trwałych skutków, najważniejsze jest, by choremu została udzielona specjalistyczna pomoc do 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów udaru, a w przypadku nieletniego najlepiej do godziny. Ale jak laik ma rozpoznać pierwszy symptomy udaru? Najprostszym sposobem jest test FAST. Po angielsku: szybki. To skrót od F(ace), A(rm), S(peach) i T(ime). Twarz, ramię, mowa, czas. Zobaczcie parominutowy filmik, w którym ratownik wyjaśnia, jak wykonuje się taki test. Z tą wiedzą możesz komuś uratować życie. W Polsce co 8 minut ktoś doznaje udaru (ponad 60 tys. w ciągu roku). Połowa chorych umiera. Wśród nich są również dzieci...

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze
Najnowsze artykuły