Szkoła, lekcja, uczniowie

i

Autor: Pixabay Czy wakacje 2020 w Polsce będą skrócone? Kiedy poznamy decyzję, co do wakacji 2020?

CO DRUGI uczeń ma WADY POSTAWY! Nie tylko dlatego, że noszą ciężkie plecaki

2020-07-22 14:24

W szkołach jest za mało zajęć z gimnastyki korekcyjnej. Uczniowie to nie tragarze i nie powinni nosić ciężkich plecaków. W urzędach gminnych mało interesują się profilaktyką wad postawy wśród uczniów. Spychają to zadanie na szkoły, a w nich jest za mało zajęć... Za to wady postawy – jak wynika z przedstawionego (22 lipca) raportu NIK – ma od 50 do 60 proc. uczniów.

„Profilaktyka wad postawy u dziecka wymaga wiedzy na temat samej prewencji i roli prawidłowej postawy ciała, a także motywacji, umiejętności oraz wdrożenia tej profilaktyki. Istotne jest również wczesne wychwycenie uczniów zagrożonych rozwojem wad postawy poprzez badania przesiewowe i profilaktyczne badania lekarskie (bilanse zdrowia). Szkoła powinna zapewnić warunki sprzyjające zdrowemu rozwojowi, co obejmuje też profilaktyczną opiekę zdrowotną” – czytamy w pokontrolnych wnioskach inspektorów Najwyższej Izby Kontroli. Pośrednio przyznają, że jest to winna także i samych uczniów, bo „dziś dzieci i młodzież spędzają wolny czas przed ekranami komputerów i telefonów”. Głównymi przyczynami tego, że co drugi uczeń ma jakieś wady postawy są „poza zmianami wrodzonymi, to złe nawyki (wynikające np. ze źle dobranego stanowiska pracy ucznia i/lub wadliwej pozycji wypoczynkowej, brak ruchu) i nadmierne obciążenie ciała (np. przeciążony i źle noszony tornister, nadwaga). Wady postawy mogą w życiu dorosłym skutkować poważnymi schorzeniami w postaci np. zaburzeń krążeniowo-oddechowych, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej, zespołów bólowych kręgosłupa, problemów ginekologicznych u kobiet” – raportuje NIK.

Jak zwykle Izba podaje rekomendacje dla kontrolowanych podmiotów. Zaleca prosty sposób na odciążenie uczniowskich barków (i kręgosłupów) od ciężkich tornistrów i plecaków. Szkoły powinny „eliminować problem przeciążonych plecaków szkolnych uczniów, udostępniając szafki i inne miejsca do przechowywania podręczników i przyborów szkolnych, oraz prowadzić edukację adresowaną do uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych”. NIK nie podaje źródeł finansowania takiej innowacji, ani też nie uwzględnia faktu, że gdyby uczniowie zostawiali plecaki w szkole, to musieliby mieć w domach... drugi komplet podręczników. Problem, który wzięła pod lupę NIK jest od dawna znany i na alarm nie od dziś biją pediatrzy i ortopedzi. By plecak nie wpływał destrukcyjnie na zdrowie dziecka, to jego waga powinna być uzależniona od wagi tego, który go nosi. W przypadku uczniów klas I-III nie powinna tornister/plecak nie powinien ważyć z zawartością więcej niż 3 kg (przy średniej wadze dziecka w tym wieku wynoszącej ok. 30 kg) i 15 proc. wagi ucznia klas starszych.

Znikają kolejne obostrzenia związane z koronawirusem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły