depresja u seniorów: jak z nią skutecznie walczyć? Wyniki badań

i

Autor: Getty Images

COVID-19. W rok po ukończonym leczeniu, ozdrowieńcy nadal byli nie do życia

2022-01-30 9:42

Poczucie zmęczenia, osłabiona energia życiowa, uczucie niepewności itd. u osób, które rok temu przeszły przez oddziały intensywnej opieki medycznej (OIOM) wykazano w badaniach prowadzonych przez holenderskich naukowców. Niedawno opublikowano ich wyniki. Nie odbiegają od innych temu podobnych. Potwierdzają, że gdy się się przeszło przez ciężkoobjawowego covida, to po wyzdrowieniu nie do końca jest się takim, jak przed zachorowaniem.

Wyniki badań opublikowano w Jama Network. Obserwacji poddano 246 pacjentów (średnia wieku 61 lat), którzy wskutek COVID-19 znaleźli się na OIOM-ach w holenderskich szpitalach. Badania wykazały, że 74,3 proc. obserwowanych nadal doświadcza problemów natury fizycznej, w rok po opuszczeniu szpitala. Prowadzący badania podkreślają w ich podsumowaniu, że to kolejne przypomnienie o ryzyku tzw. długiego COVID-19. O długim covidzie mówi się wówczas, kiedy ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość w czasie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia. Taka dolegliwość musi utrzymywać się przez co najmniej dwa miesiące i jej istnienia nie można przypisać do innej choroby. Obecnie jest 200 objawów długiego covida, które mogą pojawić się w fazie COVID-19 i utrzymują się po wyleczeniu lub też pojawiają się, gdy pacjent został wyleczony – definiuje ten stan WHO. – To badanie pokazuje, jak niesamowity wpływ na życie pacjentów ma pobyt na OIOM. Nawet po roku połowa z nich jest zmęczona lub odczuwa brak energii, aby w pełni wznowić pracę – podkreśla Marieke Zegers, członkini zespołu badawczego z akademickiego szpitala Radboud University Medical Center w Holandii.

Bohaterowie z kreskówek myli okna w szpitali dziecięcym w Toruniu i umilali pobyt małym pacjentom

Oto niektóre z dolegliwości wywołanych przez długi covid: • zmętnienia w płucach (w obrazie tomografii komputerowej), spłycenie oddechu, duszności, • pojawienie się kłopotów z sercem, zapalenie mięśnia sercowego, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, • osłabienie mięśni, • mgła mózgowa (objawy neurologiczne, m. in. zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji, halucynacje powodowaną nie przez SARS-CoV-2, ale przez... układ odpornościowy),• zaburzenia miesiączki, • wypadanie włosów, • depresja, • stany lękowe, • bezsenność... W holenderskich badaniach okazało się, że spośród obserwowanych 38,9 proc. twierdziło, że choć minął rok od wyjścia z choroby, to nadal odczuwa słabość. 26,2 proc. uczestniczących w badaniach przyznało, że ma problemy z psychiką (czego przed chorobą nie miały), a 16,2 proc. stwierdziło, że ma problemy z pamięcią i koncentracją uwagi. W wnioskach z badań podkreśla się, że w przypadku osób, które przeżyły ciężką postać COVID-19, skutki tego przenoszą się na otocznie „ozdrowieńca”.

Badanie ujawniło, że 57,8 proc. ankietowanych, którzy pracowali przed zachorowaniem, w rok po wyzdrowieniu albo nadal przebywało na zezwoleniu lekarskim, albo pracowało w skróconym wymiarze. Chociaż badanie miało pewne ograniczenia (opierało się na zgłaszaniu przez wolontariuszy własnego stanu i objawów, a nie na jakiejkolwiek diagnozie klinicznej), to pokazują one, jak długo można odczuwać skutki COVID-19 o ciężkim przebiegu. Zdaniem holenderskich badaczy wyniki badań wskazują na konieczność monitorowania stanu zdrowia takich osób.

Sonda
Byłeś/aś kiedyś w szpitalu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły