„COVIDOWY PASZPORT” przyjęty przez PE. 540 głosów ZA, a 118 PRZECIW

2021-04-29 18:53 oprac. Andrzej Bęben
paszport immunologiczny
Autor: Getty Images

Na razie jest to tzw. stanowisko negocjacyjne w sprawie wniosku dotyczącego certyfikatu potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie w czasie pandemii. W czwartek (29 kwietnia) Parlament Europejski zgodził się, że nowy „certyfikat EU COVID-19” powinien obowiązywać przez 12 miesięcy, a nie dłużej.

Certyfikat EU COVID-19 - dokument, który może mieć formę cyfrową lub papierową, będzie poświadczał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub, alternatywnie, że jej wynik testu jest negatywny lub że wyleczyła się z infekcji. Początkowo ten dokument miał występować pod nazwą „zielonego certyfikatu cyfrowego”. Nazwa nie przeszła, ale idea i koncepcja zyskała głosy 540 europarlamentarzystów, przeciwnych było 119, a od głosowania wstrzymało się 31 eurodeputowanych. „Natomiast wniosek dotyczący obywateli państw trzecich został przyjęty 540 głosami do 80, przy 70 wstrzymujących się od głosu. Głosowanie odbyło się w środę, a jego wyniki ogłoszono w czwartek rano. Zarówno Parlament, jak i Rada są teraz gotowe do rozpoczęcia negocjacji. Celem jest osiągnięcie porozumienia przed letnim sezonem turystycznym” - podało biuro prasowe w komunikacie.

Podkreśla się w nim, że certyfikaty „nie będą jednak służyć ani jako dokument podróży, ani nie staną się warunkiem korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się, stwierdzili posłowie”. W komunikacie akcentuje się, że „posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy”. Europosłowie podkreślają również, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny „zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy”.

Gen. Grzegorz Gielerak: Kina i teatry powinny być otwarte wcześniej [Super Raport]

Które szczepionki będą akceptowane? Rosyjskie i chińskie również? Raczej nie, ale furtka ku temu jest otwarta, bo „do państw członkowskich będzie należała decyzja, czy zaakceptują również świadectwa szczepień wydane w innych państwach członkowskich dla szczepionek wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do użytku w nagłych wypadkach”. Z pewnością wiadomo, że „państwa członkowskie muszą akceptować świadectwa szczepień wydane w innych państwach członkowskich dla osób zaszczepionych szczepionką dopuszczoną do użytku w UE przez Europejską Agencję Leków (EMA) (obecnie Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Janssen)”. PE zapewnia, że „świadectwa będą weryfikowane, by zapobiec oszustwom i fałszerstwom, podobnie jak autentyczność pieczęci elektronicznych umieszczonych na dokumencie”, a dane osobowe będą pod szczególną ochroną. Dokładny projekt „covidowego paszportu” ma być gotowy do 25 czerwca.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze
Najnowsze artykuły