Uwaga! Gigantyczne kary z NFZ i ZUS! Sprawdź, czy musisz zapłacić

i

Autor: Getty images

Czy jeśli nie jesteś zarażony wirusem, to masz UTRUDNIONY DOSTĘP do lekarza?

2020-05-29 16:52

W czasie pandemii 90 proc. porad lekarskich udzielanych jest zdalnie. NFZ jest zadowolony. Wydaje się, jak wynika z ogólnopolskiego badania opinii (przeprowadzonego na zlecenie Fundacji My Pacjenci), że korzystający z opieki zdrowotnej nie podzielają tego zachwytu. I wstrzymują się z wizytami u lekarzy, bo boją się, by nie zarazić się koronawirusem!

Zapytano Polaków o doświadczenia i odczucia związane z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia podczas pandemii. W badaniu chodziło o ustalenie, w jakim zakresie pacjenci korzystają z publicznej opieki zdrowotnej w przypadkach, które nie są związane z SARS-CoV-2/COVID-19. Okazało się, że dla 80,6 proc. badanych dostęp do lekarza jest utrudniony. Może mieć to związek z tym, że 71,5 proc. przyznało się, że nie korzystało ze opieki medycznej, choć powinni, odkąd trwa epidemia, bo boją się zarazić wirusem. Tylko (albo aż) 44,6 proc. stwierdziło, że ma świadomość powagi sytuacji i z wizytą u lekarza mogą poczekać. Ten ostatni wynik bardzo niepokoi Magdalenę Kołodziej, prezes Fundacji My Pacjenci. „Moja choroba poczeka” to postawa błędna. Kardiolodzy i onkolodzy przyznają, że zgłasza się do nich o wiele mniej pacjentów niż w przed epidemią. – Apelujemy do wszystkich pacjentów, by leczyli się i korzystali z ochrony zdrowia w takim stopniu, w jakim jest to możliwe, nie czekając i nie zwlekając – podkreśla prezes Fundacji My Pacjenci.

Okres pandemii dowodzi, że publiczna ochrona zdrowia może się pochwalić nadrobieniem pewnej przestrzeni dzielącej ją do niedawna od prywatnego sektora opieki zdrowotnej. Chodzi, między innymi o skalę wykorzystywania telemedycyny oraz innych narzędzi e-zdrowia – podkreślał (27 maja) prezes NFZ, Adam Niedzielski podczas zdalnej sesji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Badaną 1000-osobową grupę zapytano także o to, co w aktualnej sytuacji wymaga pilnej poprawy? Aż 62,6 proc. na pierwszym miejscy wymieniło „ możliwość wykonywania badań diagnostycznych, które pozwolą podjąć decyzję o rozpoczęciu lub kontynuowaniu leczenia”. Na drugim miejscu w klasyfikacji „wymaga pilnej poprawy” 48, 2 proc. osób wymieniło „czas oczekiwania na pomoc, długość kolejek”, a na trzecim – kontakt z personelem medycznym prowadzącym leczenie (41 proc.). 81 proc. przepytywanych telefonicznie w ramach badania „Pacjenci w pandemii” uważa, że ograniczenie kontaktów międzyludzkich na czas pandemii źle wpływa na kondycję psychiczną.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

Brama z Politechniki Krakowskiej pomoże w walce z koronawirusem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły