Kwarantanna, izolacja

i

Autor: Getty Images

Czy lekarz musi WYSTAWIĆ pacjentowi przebywającemu w IZOLACJI L4?

2020-10-28 17:02

Czytelnicy pytają. Odpowiadamy. Zmieniło się. Lekarz nie wystawia obywatelowi pozostającemu, przez zarazę, w izolacji domowej druku ZUS ZLA, czyli zwolnienia lekarskiego. Teraz czyni to ZUS.

Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych dane umieszczone w Centralnym Systemie EWP (są w nim chorzy na COVID-18, zarażeni SARS-CoV2, izolowani itd.) przekazuje na profile pracodawców i przedsiębiorców jako płatników, aby potwierdzić terminy kwarantanny lub izolacji pracownika. – Jeśli pracownik czuje się źle i jest niezdolny do pracy, powinien zgłosić ten fakt pracodawcy, a ten zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem do ZUS o wypłacenie zasiłku chorobowego – informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Jeśli czuje się dobrze, jest bezobjawowy lub skąpoobjawowy, chce pracować, a pracodawca wyraża zgodę na pracę zdalną, wówczas pracownik nie występuje o świadczenie chorobowe do ZUS i otrzymuje pełne wynagrodzenie. Natomiast jeśli, z powodu złego stanu, nie może pracować zdalnie, to aby uzyskać wypłatę zasiłku chorobowego z ZUS z powodu izolacji lub kwarantanny, musi poinformować o tym swojego pracodawcę, a ten zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem do ZUS o świadczenie chorobowe.

Gigantyczna kolejka do testów na koronawirusa w Skawinie

„Kwarantanna” i „izolacja” to dwa odmienne pojęcia. Pierwsze oznacza odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie. Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną, jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni - przy jednoczesnym odstąpieniu od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie. Jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie zostanie skierowana na kwarantannę. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie.

Izolacja to odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest dodatni. Jeśli izolacja prowadzona jest w trybie domowym, to trwa przez 10 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19. Gdy takie się pojawiają, to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie – jak informuje Ministerstwo Zdrowia – może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby. Obecnie (stan na 28 października) w kwarantannie/izolacji pozostaje 479 tys. osób.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły