Dobra nowina dla milionów walczących z otyłością! Zastrzyk i po problemie?

2021-06-09 16:33
Otyłość
Autor: East News

Dla wielu otyłość to coś więcej niż dyskomfort samopoczucia. To także kwestia zdrowia i – bez przesady – życia. Utrata 5-10 proc. zbędnej masy, to znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia np. zawału serca lub udaru mózgu. W dochodzeniu do mniejszej wagi ma pomóc preparat Wegovy. W USA używany jest z powodzeniem w terapii cukrzycowej. Jeszcze w czerwcu ma być stosowany w leczeniu otyłości.

W czterech niezależnych badaniach klinicznych wykazano, że Wegovy niezależnych badań klinicznych potwierdziły, że preparat Wegovy powoduje długotrwały spadek masy ciała o 17–18 proc. Imituje w organizmie pacjenta hormon regulujący w mózgu uczucie apetytu, zmniejszając go. Podawany jest w zastrzyku podskórnym, przez 16-20 tygodni, z jedną iniekcją w tygodniu. Wskazany jest dla pacjentów z BMI 27 i większym. Taki graniczny wskaźnik masy ciała oznacza nadwagę pierwszego stopnia i może być niebezpieczny dla zdrowia. Zatem zastrzyk i po problemie? Nie tak do końca. Jak podkreśla w komunikacie Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), instytucja dopuszczająca w USA leki do obrotu, Wegovy ma być traktowany jako dodatek do diety o obniżonej kaloryczności i zwiększonej aktywności fizycznej.

Zatem zastrzyk tak, ale ale pacjent też musi coś od siebie dać, by zrzucić wagę. – Zatwierdzenie Wegovy w Stanach Zjednoczonych daje wielką nadzieję dla otyłych. Wielu z nich ma problemy z osiągnięciem i utrzymaniem utraty wagi z powodu reakcji fizjologicznych, które sprzyjają ponownemu przybieraniu na wadze. Bezprecedensowa utrata masy ciała dzięki lekowi przeciw otyłości oznacza nową erę w jej leczeniu – wieszczy Martin Holst Lange, wiceprezes Novo Nordisk, producenta leku. Czy to szumna zapowiedź, czy też realna prognoza? Zobaczymy.

W świecie, wg danych WHO otyłość dotyka 650 mln ludzi. Są dane wskazujące, że ludzi z otyłością i nadwagą jest w świecie ponad miliard, a nawet i więcej. A w Polsce? Zacznijmy od tego, że amerykański preparat nie jest oficjalnie u nas dostępny. Mamy trzy leki receptowe stosowane w farmakologicznym leczeniu otyłości. Wg Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2020 społeczeństwo mamy z coraz większą, nadmierną masą ciała. 46 proc. mężczyzn ma nadwagę, a 28 proc. jest otyłych. 29 proc. kobiet boryka się nadwagą i 21 proc. z otyłością. Dlaczego gonimy w tej materii Amerykanów?

Nie tylko dlatego, że wymieniona część społeczeństwa preferuje stateczny tryb życia. Zero sportu, ale więcej jedzenia. Dietetycy wskazują, że społeczeństwo zwiększa swoje BMI, bo żyje w pośpiechu. Zamiast kilku posiłków je się dwa – obficie rano i późnym wieczorem. Dodatkowo są one w sumie o 500 kcal „bogatsze” niż kilkanaście lat temu. W ciągu trzech dekad zwiększyła się… średnica talerzy. O 7 cm. Można więcej nałożyć i więcej zjeść. Lubujemy się w tzw. przekąskach. Niby tylko coś na ząb, ale w ciągu dnia na liczniku jawi się 1000 kcal. I jeśli do tego dołoży się dość powszechne przekonanie, że od chodzenia bolą nogi i lepiej zamiast nich użyć elektrycznej hulajnogi, to mamy jak mamy. Nie rezygnując z takiego trybu życia, otyłym seria zastrzyków Wegovy pomoże, ale na krótką metę.

oprac. abe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze
Najnowsze artykuły