Dwieście organizacji pacjentów staje murem w obronie ministra zdrowia

2021-07-14 12:00
Adam Niedzielski
Autor: Marcin Gadomski / SUPER EXPRESS

1 lipca reprezentatywna część środowiska medycznego wystąpiła do premiera i „prezesa partii rządzącej” o odwołanie ze stanowiska ministra zdrowia dr. Adama Niedzielskiego. Teraz w jego obronie stanęła, również uważająca się za reprezentatywną, część środowisk pacjenckiego. „Pragniemy wyrazić zaufanie dla działań Ministra Zdrowia ....” – deklarują sygnatariusze listu adresowanego do premiera.

„Środowisko ponad 200 organizacji pacjentów zrzeszonych w Koalicjach, Federacjach i instytucjach działających dla dobra pacjenta poczuwa się do moralnego obowiązku, aby wyrazić swój głos w powyższej sprawie” – napisano (12 lipca) w inwokacji poparcia dla ministra Niedzielskiego, którego odwołania domaga się „10 najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych organizacji reprezentujących zawody medyczne (związki i samorządy zawodowe)”. W opublikowanym 14 lipca liście-apelu stający w obronie Adama Niedzielskiego są przeciwni łączeniu w narracji „dobra pacjenta” ze „spełnieniem oczekiwań środowiska zawodowego”. Broniący nie zgadzają się z oskarżeniami środowiska medycznego uważającego, że „podejmowanie przez Ministra Zdrowia działań w sprawach istotnych dla systemu kończy się wielką stratą dla Polskiego Pacjenta”.

Środowisko pacjenckie pozytywnie ocenia współpracę z ministrem, acz podkreśla, że „w niektórych obszarach” można byłoby ją zintensyfikować. Pacjenci podkreślają, że minister zdrowia reaguje na ich apele dotyczące rozwiązywania problemów w ochronie zdrowia, a „zwiększenie jakości życia w chorobie, znajduje zrozumienie Ministra Zdrowia w podejmowanych inicjatywach organizacyjnych i legislacyjnych”. Reasumując: autorzy apelu stają murem w obronie ministra zdrowia.

apel pacjentów
Autor: PS
Czwarta fala koronawirusa w Polsce! Niedzielski podaje datę

Jak tę postawę ocenia Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, jeden z najważniejszych sygnatariuszy wniosku o zdymisjonowanie Adama Niedzielskiego? – Organizacje pacjentów bronią ministra Niedzielskiego i oburzają się, że medycy domagają się jego dymisji, bo z powodu jego (m. innymi jego) działań – w publicznej ochronie zdrowia coraz mniej medyków, a jak nie ma medyków, nie ma leczenia – tłumaczy przewodniczący OZZL dr Krzysztof Bukiel.

Przypomnieć należy (bo już niewielu pamięta o tym, że medykom nie podoba się minister zdrowia), że głównym powodem odwołania Adama Niedzielskiego nie było np. to, że pacjenci niecovidowi mieli utrudniony dostęp do opieki medycznej, a teleporady tak mocno wpisały się w styl funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej, że teraz trudno jest przywrócić przedepidemiczny model funkcjonowania POZ-ów. Nic z tych rzeczy. Medycy zarzucają ministrowi Niedzielskiemu: „brak rzeczywistego dialogu z reprezentacją danego zawodu, zlekceważenie stanowiska określonego zawodu w konsultacjach dotyczących ustawy zmieniającej ustawę o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych (przyjętej niedawno przez Sejm), przedstawianie nieprawdziwych informacji dotyczących zgody poszczególnych zawodów na proponowane przez ministra stawki płacy minimalnej”.

Minister zdrowia z pewnością czuje satysfakcję, że bronią go pacjenci. Arytmetyka sejmowa wskazuje, że wniosek medyków o jego zdymisjonowanie raczej nie zyska poparcia większości sejmowej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły