dziecko, niemowlak, karmienie piersią

i

Autor: East News

Dzieci do 6. miesiąca życia raczej nie będą szczepione. Starsze – pewnie będą

2021-12-15 10:36

Rozpoczyna się akcja szczepienia dzieci w wieku od 5. do 11. roku życia. Ministerstwo Zdrowia podało (15 grudnia), że do takich szczepień zarejestrowano 48 tys. Do Polski ma trafić ponad milion dawek dla takich odbiorców. Jeśli nic się nie zmieni, to jeszcze w tym roku powinny być znany wyniki z badań Pfizera nad szczepionką przeciwcovidową przeznaczoną dla grup wiekowych od 2 do 5 lat oraz od 6 miesięcy do 2 lat.

– W jakim wieku zmarło na COVID-19 najmłodsze dziecko? Odpowiadam, miało pięć dni, żyło mniej więcej tak długo żyło, jak rozwija się choroba. To było zakażenie okołoporodowe od matki. Dzieci do 6. miesiąca życia nie będą raczej szczepione z prostego powodu – wyjaśnia nam wirusolog, prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Gut. – Jeżeli matka ma przeciwciała, to one są doprowadzane przez łożysko do płodu. Po sześciu miesiącach przeciwciała takie zanikają. Jeśli matka ma, po szczepieniu, przeciwciała, to dziecko też je będzie miało. Jeśli będąc w ciąży matka zachoruje, a była zaszczepiona, to teoretycznie rzecz biorąc wirus nie powinien dotrzeć do płodu, a przeciwciała winny dotrzeć. Dlaczego użyłem określenia „teoretycznie”? Jest jednak jedno „ale”, bo nikt tego dotychczas nie sprawdzał. W życiu parokrotnie się przekonałem, że to co jest „teoretyczne” nie musi być „prawdziwe”…

Dodajmy, że w świecie szczepi się przeciwko COVID-19 dzieci mające mniej niż 5 lat. W czerwcu w Chinach dopuszczono warunkowo szczepienia dzieci od 3. roku życia preparatem chińskiej produkcji Sinovac.

Express Biedrzyckiej - Paulina Hennig-Kloska: Obowiązkowe szczepienia dla seniorów

Zdaniem prof. dr. hab. n. med. Ernesta Kuchara z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii liczba chorych na COVID-19 wśród dzieci jest „dramatycznie niedoszacowana”. – W przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej zazwyczaj nie ma możliwości testowania, kiedy dziecko przychodzi na przykład z objawami przeziębieniowymi lub tylko z gorączką – wyjaśnia pediatra dziennikarzowi PAP. – Dzieci, które hospitalizujemy, początkowo rzadko kiedy były podejrzewane o COVID-19, leczono je z powodu kataru i przeziębienia lub zapalenia płuc. Dopiero jak nie było poprawy i przebieg choroby okazał się cięższy niż oczekiwano, zrobiono test na SARS-CoV-2 i dziecko trafiło do szpitala, albo test wykonaliśmy dopiero w szpitalu. Gdy stan dziecka się poprawia, nikt testu już nie robi...

Przypomnijmy, że od 14 listopada można zarejestrować do szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Można to uczynić poprzez całodobową infolinię 989, bezpośrednio w punkcie szczepień, przez stronę internetową pacjent.gov.pl lub wysyłając SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333. O tym, czy dziecko będzie zaszczepione, decyduje ostatecznie lekarz w punkcie szczepień. Teoretycznie może się pojawić w nich ok. 2,3 mln dzieci. Oczywiście z rodzicami lub opiekunami, bo taki jest wymóg formalny.

Sonda
Czy dzieci są dziś gorsze niż były kiedyś?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły