Dzieci jadają nieregularnie, często podjadają i zasadniczo są… mięsożerne

2021-10-21 18:35
Moje dziecko nigdy...
Autor: Getty images

Jak odżywiane są dzieci, takie będzie ich zdrowie, gdy będą starsze. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PIH (NIZP-PIH) opublikował raport, efekt ponad roku zespołowej pracy, „Krajowe badanie sposobu żywienia i stanu odżywienia populacji polskiej”. Wzięliśmy pod lupę wątek dotyczący najmłodszych. W końcu to oni są przyszłością narodu. Jak zatem odżywiają się, a raczej – jak są odżywiani, najmłodsi obywatele Rzeczypospolitej?

Dzieciom w wieku 1-2 lat najczęściej (56 proc.) serwowano 5 lub więcej posiłków w ciągu doby. Duża grupie (23,2 proc.) – 4 posiłki, a rzadziej (6,8 proc.) dzieci spożywały 3 posiłki (co nie jest zgodne z prawidłowym żywieniem takich malców). Dzieci starsze (od 3. do 9. roku życia) też lubią często coś zjeść. 5 lub więcej posiłków w ciągu doby przyjmowało 47,2 proc. 4 posiłki – 40,7 proc., a 3 posiłki miało gwarantowane 10,5 proc. Jak wiadomo najmłodsi odżywiani są mlekiem i rozmaitymi kaszkami. Z badań wynika, że tylko 13,2 proc. dzieciątek do 2. roku życia jest na tzw. cycu, czyli karmionych naturalnie. 61,5 proc. odżywianych jest mlekiem modyfikowanym. Mleko i kasze idą często w parze. 77,3 proc. miało podawane kaszki i inne kleiki mleczne. „Zwykle spożywane były przynajmniej raz dziennie lub 4-5 razy w tygodniu” – raportuje NIZP-PIH. Miło jest się dowiedzieć, że zasadniczo rodzice takich maleństw mają pojęcie o ich odżywianiu. W ponad 67 proc. dzieciom mamusie dają do mniam-mniam dania warzywne. Większość dzieci (82,8%) zjada także przeciery i musy owocowe lub owocowo-warzywne. W tym wieku dzieci przyzwyczajane są (ściślej ujmując: ich układ pokarmowy) do chleba naszego powszedniego. „Spośród różnych gatunków pieczywa małe dzieci najczęściej spożywały pieczywo jasne pszenne, w jadłospisach 40,9 proc. osób pieczywo to było obecne raz lub kilka razy dziennie”.

Gdy już organizm był przygotowany do trawienia nie tylko mleka, kaszek i delikatnego chlebka, to poszerza się menu dla starszaków (od 3. do 9. roku życia). W ramach zdrowego odżywiania ponad 57 proc. takiej dziatwy nie odstawiło na bok mleka. Tylko 27 proc. raczyło się kefirem i maślanką. Jak mleko, to sery. „Sery najczęściej były spożywane 1-3 razy w tygodniu; twarogowe przez 56,3 proc., żółte i topione przez 54 proc. Część dzieci nie spożywała ich wcale (12,3 proc. twarogowych i 20,1 proc. żółtych i topionych)”. Z badań wynika, że polskie dzieci są… mięsożerne. Prawie wszystkie dzieci jadły mięso drobiowe, które najczęściej pojawiało się w ich jadłospisach kilka razy w tygodniu (u 85,1 proc.).

Ortoreksja - kiedy zdrowe odżywianie wyniszcza organizm

To było o zdrowym odżywianiu, a teraz będzie o niezdrowym. Fast-foody i wszystko jasne. Dużo dzieci (63,9 proc.) nie stroni od frytek, chociaż większości z nich były one podawane 1-3 razy w miesiącu lub rzadziej (49,7 proc.) Większość dzieci bardzo rzadko lub nigdy (85,3 proc.) nie je takich dań. Za to chipsy je do 3 razy w miesiącu 29,5 proc. badanych, a 24,9 proc. nawet do 3 razy, ale w tygodniu. Cieszy, że 76,4 proc. dzieci nie piło słodzonych napojów gazowanych, a jeśli je piły, to stosunkowo rzadko (choć trudno w to uwierzyć). Kto chce poznać pozostałe wyniki badań, może ściągnąć raport z tej strony. To teraz pora na wnioski badaczy. „Prawidłowy sposób żywienia w istotny sposób wpływa na stan zdrowia społeczeństwa, zarówno umysłowy, jak i fizyczny. Zwyczaje żywieniowe prezentowane przez poszczególne grupy badanych są odzwierciedleniem sposobu w jaki żywią się Polacy”. Dzieci często spożywały dużą liczbę posiłków w ciągu doby. Częstotliwość spożycia wielu produktów odbiega od zaleceń dietetyków. Zbyt rzadko w menu były warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste i tylko małe dzieci nie stronią od mleka i jego produktów. Raportujący zwracają uwagę na niepokojący tren: również i dzieci lubią sobie podjadać między posiłkami, które powinny być podawane regularnie. Nie są, więc dzieci podjadają. Jeśli już, to niech to będą warzywa, owoce i soki. Nie chipsy, czy klejące się od cukru słodkości.

Sonda
Czy zdarza Ci się wyrzucać jedzenie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły