E-recepta to ulga dla rodziców

i

Autor: Materiały Prasowe

E-recepta to ulga dla rodziców

2019-11-12 7:58

E-recepta to bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza dla zabieganych rodziców. – W sezonie przeziębień ułatwiła mi życie – przyznaje Dorota Milczyńska (37 l.) z Wrocławia, mama trójki dzieci.

– Dzieci często chorują, ale w tym roku mamy prawdziwą tragedię! Różyczka poszła do przedszkola i teraz bez przerwy mamy przeziębienie, zapalenie gardła, „grypę żołądkową”, anginę... A jak Różyczka jest chora, to od razu zaraża się cała rodzina – mówi Dorota Milczyńska.

Najgorzej było w październiku. Róża (3 l.) zachorowała na anginę. Z wysoką gorączką została w łóżku. Przyszedł lekarz z laptopem, przepisał antybiotyk i mnóstwo innych specyfików. – Dostałam e-receptę, którą wysłałam mojej mamie SMS-em. Ona wykupiła leki dla Różyczki w aptece i od razu nam przyniosła, a potem odebrała chłopców ze szkoły – opowiada pani Dorota. Następnego dnia gorączka zostawiła w łóżkach także Ignasia (7 l.) i Bruna (9 l.). Znów lekarz z wizytą domową i e-recepta. Tym razem wykupił ją mąż wracając do domu. – Pogubiłam się w tym, o której godzinie i co komu podawać. Na szczęście na e-recepcie jest dawkowanie. Zrobiłam plan, bo antybiotyk dzieci brały co 6 godzin, potem probiotyk, płukanie gardła i spray... Przy trójce dzieci choroba to szaleństwo – opowiada pani Dorota. E-recepta ma jeszcze jedną wielką zaletę. Brunon ma kłopot z alergią i przez cały rok przyjmuje leki wziewne i do oczu. – Lekarz wypisał nam e-recepty z taką liczbą leków, by starczyło na cały rok, byśmy nie stali w kolejkach tylko po leki. Do lekarza chodzimy tylko na konieczne konsultacje – wyjaśnia pani Dorota.

Zaloguj się na Internetowe Konto Pacjenta

Od 8 stycznia przyszłego roku nie będzie już recept starego typu. Wszyscy będziemy dostawać e-recepty. Będą one w postaci wydruku informacyjnego lub – jeśli zalogujemy się na nasze Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na portalu pacjent.gov.pl – będziemy dostawać je w  formie SMS-a albo e-maila, lub i tak, i tak.

E-recepta to ulga dla rodziców

i

Autor: Materiały Prasowe

Warto jednak wiedzieć, że realizacja e-recept jest dla nas, pacjentów, jeszcze prostsza niż recept tradycyjnych. Jeśli e-recepta przychodzi do nas SMS–em (wystarczy zwykły telefon, nie musi być smartfon), podajemy w aptece farmaceucie 4-cyfrowy kod, który otrzymujemy oraz numer PESEL. Jeśli otrzymujemy e-receptę w e-mailu, udostępniamy wyświetlacz naszego smartfona lub podajemy w aptece wydruk z komputera. Farmaceuta skanuje kod i wydaje nam leki. Jeżeli nie zalogowaliśmy się jeszcze na nasze IKP, otrzymujemy od lekarza wydruk informacyjny. Realizujemy go w aptece tak samo, jak robiliśmy do tej pory z receptą.

Zalety e-recepty

E-receptę w formie SMS-a lub e-maila (to zależy tylko od tego, jakie dane kontaktowe podamy na IKP) może nam wykupić ktoś bliski. Musimy mu tylko podać nasz nr PESEL i 4-cyfrowy kod z e-recepty. E-recepta jest zawsze czytelna, nie zgubimy jej ani nie zniszczymy. A nawet jeśli zgubimy wydruk, który dostaniemy od lekarza, to e-recepta nadal będzie dostępna na naszym IKP po zalogowaniu. Jeśli lekarz przepisał nam kilka leków, to możemy każdy z nich wykupić w innej aptece, bez konieczności otrzymywania odpisu recepty. Zachowujemy przy tym refundację.

Przydatne IKP

Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja internetowa Ministerstwa Zdrowia, dzięki której każdy pacjent ma dostęp do informacji o swoich świadczeniach medycznych opłacanych przez NFZ. Rodzic, który zgłaszał dzieci do ubezpieczenia w ZUS, ma dostęp do informacji o świadczeniach dzieci do 18. roku życia. Każdy z nas już ma swoje IKP. Wystarczy się tylko na nie zalogować. Dzięki IKP otrzymamy e-receptę naszą i naszych dzieci SMS-em lub e-mailem. Sprawdzimy, jak przyjmować lek. W przypadku choroby przewlekłej (np. alergii czy astmy) po ustaleniu z lekarzem otrzymamy kolejną e-receptę już bez wizyty w gabinecie.

Od 1 stycznia 2019 r. każdą zrealizowaną receptę – elektroniczną i papierową – możemy zobaczyć na naszym IKP na portalu pacjent.gov.pl lub udostępnić lekarzowi. Rodzic ma także dostęp do informacji o leczeniu swoich dzieci np. listę leków, które przyjmowały (zakładka Apteczka). Nie musi zapamiętywać nazw albo trzymać sterty dokumentów. Jeśli leczy dzieci u różnych specjalistów, ma kompleksową informację pod ręką i w każdej chwili może ją udostępnić lekarzowi.

JAK UZYSKAĆ DOSTĘP DO DANYCH DZIECKA NA IKP

Dzieci nie mają swoich oddzielnych kont, nie logują się przez profil zaufany. Konto dziecka pojawia się automatycznie na koncie tego rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Trzeba wejść w zakładkę: Uprawnienia i tam pojawi się kolejna zakładka: Dzieci. 

E-recepta to ulga dla rodziców

i

Autor: Materiały Prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły