oszukani seniorzy

i

Autor: sabinevanerp/CC0/pixabay.com

Epidemia minie, a ten PROBLEM będzie narastał. Co z opieką nad SENIORAMI?

2020-06-28 11:07

To ludzie starsi i schorowani byli/są ofiarami, nie tylko w Polsce, koronawirusa. Epidemia pokazała, że oferta systemu ochrony zdrowia dla tej grupy społeczeństwa jest niewystarczająca i wymaga korekty.

60 proc. świadczeń wykonywanych na oddziałach wewnętrznych dotyczy pacjentów powyżej 65. roku życia, a 30 proc. – chorych ma 85 i więcej lat – przekazał (podczas onlinowego V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych) Filip Nowak, zastępca prezesa ds. operacyjnych NFZ. Skąd takie duże „obłożenie” interny pacjentami tych grup wiekowych? Z prostej przyczyny: jest za mało oddziałów geriatrycznych i z tego powodu siłą rzeczy ich funkcje muszą, często doraźnie, przejmować oddziały wewnętrzne. Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta, uważa, że opieka geriatryczna jest i będzei jednym z największych wyzwań systemu ochrony zdrowia. System będzie musiał wypracować m.in. model opieki nad osobami wiekowymi cierpiącymi na tzw. zespoły otępienne.

W opinii ekspertów jeśli teraz co roku przybywa w Polsce ok. 400 tys. cierpiących na chorobę Alzheimera, to w 2050 r. liczba ta zwiększy się co najmniej trzykrotnie. Opieka medyczna, tak szpitalna jak domowa, nad tymi pacjentami będzie kosztowała więcej od opieki nad pacjentami onkologicznymi lub kardiologicznymi. WHO szacuje, że wówczas leczenie chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera i Parkinsona oraz inne zaburzenia powiązane z tą chorobą; prionowa, stwardnienie zanikowe boczne, Huntingtona, ataksja rdzeniowo-móżdżkowa, rdzeniowy zanik mięśni) będzie kosztować państwa rozwinięte ok. 1,4 ich PKB. To więcej niż dziś Niemcy wydają na politykę obronną i o 0,6 proc. mniej, od tego, co Polska przeznacza na obronność.

Ośrodek pobytu dziennego dla seniora

Społeczeństwo nam się starzeje, czego potwierdzeniem jest zusowska statystyka. – Zakład wypłaca obecnie już 6 mln świadczeń emerytalnych, ale są też inne ryzyka – niezdolność do pracy (700 tys. świadczeń), renta rodzinna (ponad 1,2 mln świadczeń), dodatek pielęgnacyjny – podała Ewa Bednarczyk, koordynator ds. standardów obsługi świadczeń długoterminowych ZUS. W opinii prof. Jana Szewieczeka, kierownika Kliniki Geriatrii w Katedrze Chorób Wewnętrznych na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wsparcia systemu wymaga opieka domowa nad seniorami. – To doskonała alternatywa dla dużej części seniorów wobec umieszczenia ich w ośrodkach opieki długoterminowej… Doskonała, zważywszy, że ponad 1.8 mln obywateli RP ma 80 lat i więcej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły