Innowacje w dializoterapii

i

Autor: Materiały Prasowe

Innowacje w dializoterapii

2018-06-28 10:02

Na choroby nerek w Polsce cierpi ok. 4 mln Polaków, z czego u ok. 3 mln jest to choroba w stadium przewlekłym. Przewlekła choroba nerek jest dziś uznawana za cywilizacyjną i stanowi poważny problem społeczny w starzejącym się społeczeństwie.

Najczęstszą przyczyną postępującego uszkodzenia nerek są inne schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, ale mogą to być również jeszcze inne przewlekłe zakażenia. Proces obniżania sprawności nerek może trwać latami, a odpowiednie leczenie może jedynie spowolnić ten proces. Z czasem dochodzi do schyłkowej ich niewydolności, czyli stanu, kiedy konieczne jest leczenie nerkozastępcze, które polega na zastosowaniu dializoterapii. Druga metodą stosowana w schyłkowej niewydolności nerek jest transplantacja.

Od niedawna chorzy wymagający dializy mogą korzystać z najnowszej technologii, tzw. rozszerzonej hemodializy (HDx). Opiera się ona na wykorzystaniu nowego dializatora Theranova, wyposażonego w innowacyjną błonę, umożliwiającą efektywne usuwanie dużych średnich cząstek oraz toksyn mocznicowych, które nie są w wystarczający sposób usuwane obecnymi metodami dializoterapii. Natomiast, jakość filtracji, którą zapewnia metoda HDx, może przyczyniać się do poprawy jakości ich życia i samopoczucia pacjentów – wyjaśniają eksperci.

Innowacje w dializoterapii

i

Autor: Materiały Prasowe

Dzięki tej metodzie krew może być filtrowana w stopniu zbliżonym do pracy ludzkiej nerki.

W przypadku dializy otrzewnowej  chorzy ze schyłkową niewydolnością nerek mogą samodzielnie dializować się w domu oraz dodatkowo być pod stałą kontrolą lekarska on-line. A wszystko dzięki przełomowej technologii telemedycznej z użyciem cyklera Claria, zintegrowanego z platformą łączności Sharesource, umożliwiającą zdalne monitorowanie pacjenta.

- To bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób starszych, dla których dojazdy do ośrodków stacji dializ może być utrudnione ze względu na postępującą chorobę – mówi prof. Beata Naumnik, kier. I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ USK.

- Przewlekła choroba nerek może rozwinąć się u każdego, ale ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Problem dotyczy głównie osób po 60.ytm roku życia. Im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na jej zahamowanie i uniknięcie nieodwracalnych zmian. Jeśli jednak tak się nie zdarzy, pacjenta można utrzymywać przy życiu wyłącznie dzięki dializom – mówił prof. Michał Nowicki, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego podczas konferencji „Telemedycyna i nowe technologie w dializoterapii”.

Materiał Informacyjny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły