Jak działa e-recepta?

i

Autor: Shutterstock

Jak działa e-recepta?

2019-09-20 15:56

Niektórzy piszą niewyraźnie , inni zapominają o niezbędnych pieczątkach czy dzielą leki na kilka recept. Lekarze nie zawsze ułatwiają życie swoim pacjentom i nie jest to żadna nowość – Kilka razy zdarzyło mi się, że miałem kłopoty z receptami. Recepta najczęściej była nieczytelna tak, że w aptece nie mogli jej rozszyfrować. To był dla mnie spory problem – skarży się Mariusz Chalicki (47 l.) z Wrocławia. Na szczęście ten i wiele innych kłopotów to już przeszłość!

E-zdrowie, bo tak mówi się o informatyzacji służby zdrowia, nabiera coraz większego tempa. Dowody? Liczba wystawianych dziennie e-recept wzrosła z niespełna 2 tys. sztuk w styczniu do ponad 370 tys. we wrześniu! Nie jest to przypadek, bo coraz więcej placówek wystawia elektroniczne recepty. W sierpniu liczba miejsc, w których można je otrzymać wzrosła niemal o połowę. To prawie 1,2 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. Trudno się dziwić, tej rosnącej skali, bo od początku 2020 r. tradycyjne recepty, które dotychczas wypisywali lekarze, znikają zupełnie.

Już teraz e-receptę zrealizuje każda apteka w Polsce. Kiedy z niej korzystamy unikamy problemów, które towarzyszą tradycyjnym receptom. Przykładów nie trzeba daleko szukać e-recepta oznacza koniec z przymusem kupowania wszystkich leków w jednej aptece! Pan Chalicki, na co dzień wrocławski handlarz, nawet nie próbuje kryć radości: – Dzięki e-recepcie część lekarstw wykupię w jednej aptece, a część w drugiej. Będę mógł zrobić zakupy tam, gdzie będzie dla mnie najwygodniej. Mam nadzieję, że z tego rozwiązania skorzysta jak najwięcej ludzi – w rozmowie z „Super Expressem” chwali się drobny przedsiębiorca.

Jak działa e-recepta?

i

Autor: Materiały Prasowe Link: POWIĘKSZ ZDJĘCIE

E-recepta na dwa sposoby

Najstarszy z pacjentów korzystających z e-recepty ma 107 lat, a najmłodszy nie ukończył nawet roku. To najlepszy dowód na to, jak łatwo korzystać z tego rozwiązania. Ba, pisaliśmy już, że aby zostać e-pacjentem, wystarczy założyć profil zaufany, czyli „kluczyk” do wirtualnej współpracy z państwem. Następny krok to oczywiście logowanie na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) dostępne pod adresem pacjent.gov.pl. To ono umożliwi nam korzystanie z e-usług w ochronie zdrowia, takich jak e-recepta, czy e-skierowanie.

Jak rozpocząć przygodę z e-receptami? Podczas wizyty lekarskiej wystarczy poprosić lekarza o wystawienie e-recepty właśnie. Kolejne kroki są dziecinnie proste! Tym, którzy nie czują się pewnie z nowymi technologiami, lekarz przekaże wydruk informacyjny – nie znajdziemy na nim pieczątek czy podpisów, a kod dostępu. Na podstawie wydruku farmaceuta wydaje lek. To szczególnie wygodny sposób dla seniorów, którzy miewają problemy z nowymi technologiami. Nie wszyscy muszą jednak realizować e-recepty posługując się drukami. Żeby zrealizować e-receptę wystarczy telefon – w tym wypadku rozwiązaniem są powiadomienia SMS. Jeśli natomiast chcemy otrzymywać powiadomienia e-mail, to konieczny jest dostęp do Internetu. Urządzenie musi odbierać e-mail i… tradycyjny SMS! Jeśli zdecydujemy się na powiadomienia w formie wiadomości tekstowej, w aptece musimy podać otrzymany 4-cyfrowy kod oraz PESEL – swój, bądź osoby, dla której realizujemy receptę. E-receptę możemy też wykupić za pośrednictwem e-maila. W tym wypadku na naszą skrzynkę mejlową trafi wydruk informacyjny w formacie PDF. W wiadomości także znajdziemy kod dostępu. W aptece farmaceuta zeskanuje kod z PDF-a i zapyta o PESEL.

Co daje e-recepta?

– Mamy już ponad 10 milionów wystawionych e-recept. Wzrost wystawianych e-recept do początku roku jest wyraźnie zauważalny, średnio o 17 proc. tygodniowo rosła liczba recept wystawianych w postaci elektronicznej – cieszy się wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Przypomina, że główne cele wdrażania e-recepty to przede wszystkim wygoda pacjentów. I nie sposób się z nim nie zgodzić.

ZALETY KORZYSTANIA Z E-RECEPTY

1. WYGODA:

  • historia wszystkich e-recept w jednym miejscu –nie muszę szukać w dokumentach nazw leków i dawkowania,
  • historia leczenia moja i moich dzieci w jednym miejscu,
  • e-recepta przysyłana jest SMS-em lub/i e-mailem – nie zgubię jej, jest czytelna,
  • dostęp do historii leczenia z każdego miejsca na świecie – zawsze mam ją pod ręką,
  • nie muszę na wizytę zabierać całej swojej dokumentacji – mogę udostępnić ją lekarzowi online.

2. OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I PIENIĘDZY

  • mogę wykupić każdy lek winnej aptece (nie tracąc refundacji), zamiast szukać apteki, w której będą dostępne wszystkie przepisane mi leki,
  • nie muszę iść do lekarza po kolejną e-receptę – mogę otrzymać ją zdalnie SMS-em lub e-mailem (dotyczy chorób przewlekłych, po uzgodnieniu z lekarzem),
  • mogę upoważnić dowolną osobę poprzez Internetowe Konto Pacjenta i to ona otrzyma e-receptę SMS-em i wykupi mi leki –nie muszę sam iść do apteki.

3. WIĘKSZE BEZPIECZEŃSTWO TERAPII:

  • spada ryzyko, że farmaceuta wyda mi niewłaściwy lek – e-recepta jest zawsze czytelna,
  • nie muszę pamiętać, jak zażywać poszczególne leki: kiedy i w jakich dawkach,
  • mogę upoważnić lekarza specjalistę do wglądu w historię mojego leczenia u innego specjalisty, co pozwoli tak zaplanować bieżącą terapię, aby leki nie wchodziły w niepożądane interakcje.
Jak działa e-recepta?

i

Autor: Materiały Prasowe Link: https://pacjent.gov.pl/
MATERIAŁ EDUKACYJNY MINISTERSTWA ZDROWIA

i

Autor: MATERIAŁ EDUKACYJNY MINISTERSTWA ZDROWIA

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły