Senior na plaży

i

Autor: Shutterstock

Jak przetrwać upał- porady dla seniora

2018-07-03 11:43

Przebywanie na słońcu jest zdrowe i wskazane w każdym wieku. Należy jednak rozsądnie z niego korzystać. Popdpowiadamy seniorowi jak przetrwać upał. Promienie słoneczne podwyższają poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, korzystnie wpływającego na nasz nastrój i pomagającego w walce z depresją. Słońce dostarcza również witaminę D, która wzmacnia kości, a tym samym zapobiega osteoporozie. Ponadto odpowiedni poziom tej cennej witaminy zapobiega występowaniu miażdżycy i cukrzycy.

Ze słońcem jednak trzeba postępować ostrożnie. Zbyt długie opalanie się, w dodatku w godzinach, w których jest największe promieniowanie UV, prowadzić może do niepożądanych konsekwencji, takich jak oparzenia słoneczne, omdlenia, udar czy powstanie zmian nowotworowych. Jak zatem korzystać ze słońca, by sobie nie zaszkodzić?

Bezpieczne godziny

Najważniejsze jest, kiedy wystawiamy się na działanie słońca.

  •  Korzystajmy z kąpieli słonecznych w godzinach porannych lub popołudniowych, najlepiej udać się na plażę przed godziną 11.00 albo po 15.00.
  • Stopniowo przyzwyczajajmy się do słońca. Pierwszego dnia opalanie powinno trwać ok. 10 minut, w kolejne dni przedłużamy czas opalania o kolejne 10 minut.
  • W upalne dni nie powinniśmy przebywać na słońcu dłużej niż 20 minut.
  • Jeżeli temperatura w cieniu wynosi ponad 30 stopni, w ogóle unikajmy słońca.

Uwaga! Największe promieniowanie UV obserwuje się między godziną 11 a 15 i to właśnie wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na poparzenia słoneczne.

Chrońmy skórę

Z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza, bardziej wysuszona i mniej elastyczna, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Nie zapominajmy o preparatach z filtrami, chroniącymi przed promieniami słonecznymi, a jednocześnie dostarczającymi skórze potrzebnych składników zabezpieczających ją przed wysuszaniem. Jak stosować takie kosmetyki?

* Nałóżmy krem z faktorem SPF co najmniej 15 na odkryte partie ciała pół godziny przed wyjściem na słońce, dzięki temu kosmetyk będzie miał czas na wniknięcie w skórę.

  •  Smarowanie powtarzajmy co 2-3 godziny lub po każdorazowym wyjściu z wody.
  • Po kąpieli słonecznej koniecznie nałóżmy na ciało nawilżający balsam, który redukuje negatywne skutki opalania.
  • Stosujmy krem ochronny nawet w pochmurne dni, gdyż promienie słoneczne przenikają przez chmury.
  • Chrońmy głowę jakimś nakryciem, aby nie doszło do porażenia słonecznego.
  • Oczy też potrzebują ochrony – nośmy okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
  • Pamiętajmy o nawadnianiu organizmu, ma to również dobroczynny wpływ na stan nawilżenia skóry. Warto wypijać przynajmniej dwa litry wody w ciągu dnia, a w czasie upałów nawet więcej.

Ważne! Najkorzystniejszą formą korzystania ze słońca jest opalanie się w ruchu. Nie leżmy więc plackiem na plaży, tylko spacerujmy

Uwaga na leki

Leki i słońce to niebezpieczne połączenie. Niektóre substancje mogą powodować uczulenie oraz podrażnienia skóry. Do grupy środków niebezpiecznych zalicza się leki:

  • przeciwcukrzycowe, np. diabetol i chloropropamid,
  • stosowane w leczeniu schorzeń układu krążenia, przede wszystkim propranolol i inne preparaty podawane w celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi; także środki antyarytmiczne,
  • moczopędne, np. furosemid, hydrochlorotiazyd, indapamid,
  • niektóre antybiotyki, zwłaszcza doksycyklina i antybiotyki chinolonowe z pefloksacyną na czele, nitrofurantoina, azytromycyna, ciprofloksacyna, a także inne leki zawierające sulfonamidy,
  • obniżające stężenie cholesterolu, tzw. fibraty,
  • przeciwbólowe np. ibuprofen, diklofenak, naproksen, ketoprofen, zawierające indometacynę oraz piroksykam, a także inne leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych,
  • przeciwgrzybicze - gryzeofulwinę, itrakonazol, ketokonazol, terbinafinę,
  • psychotropowe takie jak: amitryptylina, doksepina, haloperydol, promazyna, prometazyna, karbamazepina, barbiturany,
  • ziołowe i produkty zawierające zioła: arcydzięgiel, bergamotka, dziurawiec, nagietek, rumianek.

Kto musi unikać słońca

Nie każdy może beztrosko cieszyć się słońcem. Kąpieli słonecznych powinny unikać osoby cierpiące na nadciśnienie, niewydolność serca, przyjmujące leki moczopędne, które zmniejszają obrzęki. Jeśli podczas upałów chorzy nie wypijają jednocześnie odpowiedniej ilości płynów, grozi im odwodnienie, które może doprowadzić do zagrożenia życia.

Szkodliwe działanie słońca mogą odczuć także osoby cierpiące na nadczynność tarczycy. Dlaczego? Z powodu szybkiego metabolizmu i produkowania większej ilości ciepła. Upał może zaszkodzić także cukrzykom (z powodu wiązania się cząsteczek cukru z wodą, co uniemożliwia pocenie się).

Ze słońca powinny też zrezygnować osoby, u których na dłoniach, twarzy i dekolcie pojawiły się brązowe przebarwienia gdyż pod wpływem słońca będzie ich przybywać, a te istniejące ściemnieją.

Żylaki to kolejny powód, by lato spędzać w cieniu. Ciepło powoduje bowiem zastój krwi w żyłach, a to może skończyć się większą ilością pajączków na nogach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły