kapusta kiszona

i

Autor: Artem Belskikh/Shutterstock.com

Jaki jest związek między KISZONĄ KAPUSTĄ a przebiegiem COVID-19?

2020-07-13 16:36

Kolejne odkrycie naukowe - pokłosie epidemii SARS-CoV-2/COVID-19. Probiotyki stosowane jako zabezpieczenie przed ubocznymi skutkami działania antybiotyków, mają według jednych źródeł zmniejszać śmiertelność wywoływaną przez C-19, a według innych – sprawiać, że choroba może być łagodniejszą w skutkach.

„News Medical” podaje, że „Intrygujące nowe badanie przeprowadzone przez naukowców w Europie sugeruje, że śmiertelność z powodu COVID-19 prawdopodobnie będzie niższa w krajach, w których dieta jest bogata w sfermentowane warzywa”. Sfermentowane warzywa, to m.in. kiszona kapusta i ogórki, dość popularne w Polsce. O nas jednak nic nie wspomina się w omówieniu tych przełomowych badań przeprowadzonych przez berliński Charité, jeden z największych szpitali klinicznych w Europie. Badacze przyznają, że ich hipoteza wymaga naukowej weryfikacji. Tym bardziej, że badania prowadzono na początku roku, kiedy to epidemia dopiero się „rozkręcała”.

W opinii naukowców „spożycie sfermentowanej żywności może wyjaśnić niektóre różnice we wskaźnikach śmiertelności COVID-19" między różnymi krajami europejskimi. Chodzi o to, że, na przykład, we Włoszech była duża śmiertelność wskutek C-19 (a tam nie jadają kiszonek), a np. w Bułgarii – niska (tam nie unikają sfermentowanych warzyw). „Na każdy dodatkowy gram produktu fermentowanego w diecie powyżej średniej krajowej ryzyko śmierci z powodu COVID-19 spadało o 35,4 procent” - stwierdzają niemieccy naukowcy.

Nie są jednak pierwszymi w świecie w stawianiu takiej hipotezy. „U części pacjentów z COVID-19 występują objawy ze strony przewodu pokarmowego (takie jak ból brzucha i biegunka) z powodu bezpośredniego zakażenia wirusowego śluzówki jelita lub działania leków przeciwwirusowych i przeciwinfekcyjnych. U pacjentów z COVID-19 odnotowano zaburzoną równowagę mikroekologiczną, która manifestowała się znaczną redukcją jelitowych bakterii probiotycznych takich jak lactobacillus i bifidobacterium. Zaburzenia równowagi mikroekologii jelitowej mogą prowadzić do translokacji bakteryjnej i wtórnej infekcji, z tego powodu szczególnie istotne jest zachowanie równowagi mikroekologii jelitowej poprzez modulatory mikroekologiczne i wsparcie odżywcze” – napisano w podręcznik prewencji i leczenia COVID-19 opublikowany przez The First Affiliated Hospital, Zheijang University School of Medicine, napisanym na podstawie klinicznych doświadczeń w leczeniu SARS-CoV-2.

Probiotyki w postaci produktu medycznego podaje się, jak osłonę dla tzw. dobrych bakterii, gdy chory aplikuje antybiotyki. Jednym ich z działań niepożądanych jest niszczenie fizjologicznej, naturalnej i dobroczynnej flory bakteryjnej organizmu, co skutkuje tym, co napisali Chińczycy w wspomnianym podręczniku. Probiotyki są skuteczne również przy infekcjach jelitowych wywoływanych przez rotawirusy. Są stosowane także w profilaktyce alergii oraz zwalczaniu infekcji dróg oddechowych i układu pokarmowego.

COVID-19 oczami dzieci

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły