Jesteś za tym, by MEDYCYNĄ ESTETYCZNĄ zajmowali się wyłącznie LEKARZE?

2020-07-16 16:08
usta_zęby_marchewka_medycyna estetyczna
Autor: pixabay.com

Piękne, bo jędrne usta „zrobią” wymagającym paniom nie tylko lekarze, specjaliści od chirurgii estetycznej, dermatolodzy i stomatolodzy, ale także kosmetolodzy. Lekarze nie są z tego zadowoleni, klienci odwrotnie – im większa konkurencja, tym niższe ceny zabiegów upiększających. Środowisko lekarskie naciska na Ministerstwo Zdrowia, a kosmetyczki (najpewniej) nadal będą mogły modelować usta.

A to dlatego, że projekt ustawy o wyrobach medycznych pozostawia prawo do przeprowadzania takich zabiegów kosmetyczkom i kosmetologom (a także wstrzykiwania botoksu itp.). Generalnie chodzi o to, że lekarze uważają, że zabiegi związane z „przerywaniem skóry”, winni wykonywać wyłącznie oni. Dlaczego lekarze nie chcą mieć wyłącznego prawa do wykonywania tatuaży? Przecież tam też dochodzi do „przerwania skór” - kontruje druga strona sporu. Aktualnie (kontrowersyjny dla środowiska lekarskiego) projekt jest poddany tzw. konsultacji społecznej. Mało prawdopodobne jest, by teraz doszło w projekcie do radykalnych zmian. Powiększanie ust, jak już przy tym jesteśmy, polega na wstrzyknięciu w nie kwasu hialuronowego. Usta stają się jędrniejsze, a drobne zmarszczki zostają zniwelowane. Zabieg trwa od 15 do 90 minut, jego efekty utrzymują się od pół do półtora roku i kosztuje minimum 900 zł.

I chyba o pieniądze chodzi, bo sporu między Naczelną Izbą Lekarską a Izbą Kosmetologów nie zażegnał projekt wspomnianej ustawy. Lekarze nadal postulują poważne ograniczenie w zabiegach wykonywanych przez kosmetyczki, argumentując to względami medycznymi. Druga strona alarmowała, że gdy wnioski lekarzy zostaną uwzględnione, to polski rynek usług kosmetycznych upadnie i tysiące osób straci pracę. Możliwe, że ten argument przekona(ł) Ministerstwo Zdrowia, autora projektu.

Kosmetyczka kosmetyczce nierówna. Mało kto wie, że w tym zawodzie pracują absolwenci studiów wyższych. Kosmetologię można studiować na każdym polskim uniwersytecie medycznym oraz w innych wyższych szkołach. Ocenia się, że rynek usług kosmetycznych w Polsce wart jest ok 1,5 mld zł. A co ma ustawa o produktach medycznych do medycyny estetycznej, lekarzy i kosmetologów? A to, że ujędrniacz wąskich czy też doświadczonych wiekiem ust - kwas hialuronowy jest produktem medycznym, a prawo do posługiwania się nim nie jest przypisane wyłącznie lekarzom medycyny i lekarzom stomatologom. Według Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2018 r. w Polsce działało 30 tys. gabinetów kosmetycznych, odnowy biologicznej oraz salonów tatuaży. Korzystało z nich ok. 26 mln Polaków w wieku od 15 do 64 lat.

Rekonstrukcja paznokcia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły