tabletki

i

Autor: Getty Images

Prewencja

Ludzie, nie panikujcie. Nie ma w Polsce obecnie zwiększonej radioaktywności

2022-09-21 9:22

Ukraina apeluje do świata, by powstrzymał rosyjskie ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową. Rosja twierdzi, że to Ukraińcy ostrzeliwują siłownię. Co jakiś czas w eter płyną pogłoski o skażeniu radioaktywnym. To fake newsy – dementują politycy. Jednocześnie w narodzie budzi się niepokój, gdy słyszy, że do komend powiatowych straż pożarnej przychodzą dostawy tabletek jodku potasu.

Te tłumaczenia niektórych utwierdzają w przekonaniu, że do czegoś „doszło” lub „dojdzie”. Bo skoro władza się tłumaczy to wiecie… Pogłoski o rzekomym zagrożeniu są na tyle szeroko rozpowszechniane, że zareagowało (19 września) na nie MSWiA komunikując: „„W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski. Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów”.

Jodek potasu można kupić wyłącznie na receptę. W aptekach dostępny jest także płyn Lugola. Leki mogą pomóc, ale i zaszkodzić. Tarczyca jest wrażliwa na zbytnie obciążenie dawkami jodu, więc popijanie płynu Lugola (bo wieść gminna niesie, że na Ukrainie doszło do awarii w siłowni jądrowej itp.) będzie skutkowało zaburzeniami czynności tarczycy.

Tak wygląda schron przeciwatomowy w Warszawie

Płyn Lugola (roztwór jodku potasu) średnie i starsze pokolenie kojarzy z katastrofą czarnobylską w 1986 r. Wcześniej był stosowany jako środek antyseptyczny do użytku zewnętrznego, do odkażania nieuszkodzonej skóry, brzegów rany oraz niewielkich otarć i zadrapań, a w roztworze z gliceryną – do płukania gardła. W 1986 r. 16 mln Polaków przyjęło dawki płynu Lugola. Zalecono je podawać dzieciom, ale i dorośli nie stronili od aplikowania specyfiku na tzw. wszelki wypadek, by uchronić tarczycę przed wchłonięciem radioaktywnego izotopu jodu 131. Taka profilaktyka była zasadna w przypadku dzieci, u których tarczyca nie osiągnęła ostatecznych rozmiarów i łatwo wchłania jod 131, co prowadzi do raka tarczycy. Obecnie nie zaleca się, by w takich przypadkach sięgać po Lugola. Od tego są tabletki z jodkiem potasu, których dystrybucja tak mocno zaniepokoiła społeczeństwo. Zresztą, magazynowanie tabletek z jodkiem potasu, to wypełnianie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia.

Krajowy konsultant w dziedzinie endokrynologii prof. dr hab. n. med. Andrzej Lewiński w czerwcu, wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, powiedział, że gdyby dziś doszło do zdarzenia podobnego do tego z 1986 r., to nie podawano by prewencyjnie płynu Lugola. – Dziś zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, na wypadek skażenia jodem promieniotwórczym przygotowane są zapasy jodku potasu w postaci tabletek. Tabletki zawierają jodek potasu w ilościach miligramowych, tzn. trzy rzędy wielkości większych niż dawki stosowane w leczeniu chorób tarczycy…

Z końcem sierpnia UE postanowiła przekazać Ukrainie 5,5 mln tabletek jodku potasu, by zapewnić ludziom ochronę w przypadku jakiejś awarii w siłowniach jądrowych i ponadnormatywnego wzrostu promieniowania. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w przyjętej rezolucji wezwała Rosję do „bezzwłocznego zaprzestania wszystkich działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i przeciwko niej, jak i wobec każdego innego obiektu nuklearnego na Ukrainie”.

Sonda
Czy Polska powinna zbudować elektrownię atomową?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły