kobieta, plaża, morze, wakacje, opalanie się, krem z filtrem, ochrona przed słońcem

i

Autor: East News

PORADNIK: Na plaży z dzieckiem. Jaki krem wybrać? Najlepsze godziny plażowania. Co jeść?

2018-07-04 11:55

Kąpiele słoneczne, pluskanie w wodzie, zabawa w piasku- pobyt z dzieckiem na plaży to prawdziwa frajda, do której trzeba się jednak dobrze przygotować. Dlaczego? Słońce dla najmłodszych jest wyjątkowo niebezpieczne. Skóra dziecka jest bardziej wrażliwa od naszej, dlatego musimy zadbać o jej ochronę.

Skóra dziecka jest delikatna, a jej warstwy znacznie cieńsze niż u dorosłego człowieka. Ma też niewiele pigmentu chroniącego przed słońcem, dlatego maluch szybciej ulega poparzeniu słonecznemu.

Jaki krem dla malucha

Jeszcze w domu trzeba pamiętać o dokładnym nasmarowaniu dziecka kremem. Dla niemowląt i małych dzieci najlepsze są kremy z filtrami o bardzo wysokim współczynniku ochrony - SPF 50+. Po upływie kilku dni można zacząć używać preparatu o niższym faktorze (np. 30). Smarowanie powinno się powtarzać co 2 godziny i po każdej kąpieli. Kram nałóż na każdą część ciała - stopy, kark, dłonie nos, uszy.

U dziecka do 6 miesiąca życia lepiej nie stosować żadnych kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, ponieważ żaden skutecznie nie ochroni niemowlaka przed promieniowaniem. Najlepszą ochroną jest brak słońca. Z takim bobasem spaceruj w miejscach zacienionych z parasolką przypiętą do wózka

Dla półrocznego maluszka najlepsze są kremy nieperfumowane, z filtrami fizycznymi, które działają jak lustro - odbijają i rozpraszają promienie słoneczne. Starsze dziecko, które nie ma nadwrażliwej skóry, można bez obaw posmarować kremem z filtrem chemicznym.

Uwaga! Nie smaruj malucha preparatami dla dorosłych, ponieważ mogą one uczulić dziecko - skład chemiczny kremów dla skóry dojrzałej różni się od tych dla maluszków.

Godziny plażowania

Absolutnie unikaj słońca między godziną 11. a 16, wtedy najsilniej grzeje. Idź na plażę rano albo przed wieczorem. Ale nawet wtedy warto chronić się w cieniu drzew, pod parasolem lub w namiocie. Jeśli twoja pociecha nie skończyła jeszcze roku, nie siedź na plaży zbyt długo. Maksimum to 2 godziny. Nawet jeśli maluch przebywa w cieniu, może dojść do poparzenia skóry.

Odpowiednia odzież

Małe dziecko nie powinno przebywać na plaży w samych kąpielówkach. Malucha ubierz w przewiewną koszulkę bawełnianą lub specjalną koszulkę na plażę, która zawiera filtr słoneczny. Mogą przydać się również lekkie buty – na wypadek, gdyby piasek był zbyt gorący lub zaśmiecony. Do tego koniecznie nakrycie głowy, najlepiej sprawdzi się kapelusz z szerokim rondem. Dzięki temu zasłonięta będzie nie tylko głowa, ale również twarz i szyja.

Zadbaj o oczy dziecka. Kup okulary przeciwsłoneczne, które zatrzymują 100 proc. promieni ultrafioletowych. Mają one specjalny pasek, dzięki któremu dziecko nie zgubi ich, nie będą też się zsuwać.

Pamiętaj! Zbyt długie przebywanie na słońcu bez nakrycia głowy może prowadzić do przegrzania, osłabienia, a nawet udaru słonecznego.

Picie i jedzenie

Pamiętaj, by dziecko piło. Pochłonięte zabawą bardzo często o tym zapomina. Pod ręką miej wodę mineralną niegazowaną, która najlepiej gasi pragnienie. Jeśli jednak twoja pociecha woli sok, wówczas dobrze jest rozcieńczyć napój wodą. Możesz też podać dziecku ziołowe lub owocowe herbatki.

Uwaga! Dzieci do 3 roku życia powinny spożywać przynajmniej 1 litr wody dziennie. Przedszkolaki 1,5 litra dziennie.

Na plażę warto zabrać ze sobą drobne przekąski, które nie wymagają przechowywania w niskiej temperaturze. Mogą to być np. owoce, warzywa, chrupki kukurydziane lub ryżowe, biszkopty czy słodka bułeczka lub też gotowe dania w słoiczkach dla dzieci. Maluchy na ogól je lubią, a jeśli są zamknięte fabrycznie wysoka temperatura im nie zaszkodzi.

Uwaga! Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii salmonelli, dlatego też należy unikać pokarmów z surowych jajek, a także często myć dokładnie ręce.

To włóż do torby plażowej:

  • koc albo mata plażowa,
  • zabawki dla dzieci (foremki, łopatki, piłka, kółko do pływania),
  • ręczniki kąpielowe dla całej rodziny,
  • nawilżone chusteczki,
  • plastry z opatrunkiem.

Warto też zabrać niewielki rozkładany namiot. Dziecko będzie mogło w każdej chwili odpocząć w zacienionym miejscu, w dodatku osłoni on malucha przed wiatrem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły