Uwaga alergicy: nadciągają pyłki

2010-02-24 10:04

Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy nadejścia wiosny. Często jednak się zdarza, że tę porę roku witamy kichaniem. Warto więc się zbadać, czy nie mamy alergii.

Najczęstszą formą sezonowej alergii błony śluzowej nosa jest tzw. katar sienny. Okres jego występowania związany jest z kalendarzem pylenia traw, chwastów, zbóż, pleśni i drzew.

Przedwiośnie i wiosna w Polsce to czas największego pylenia leszczyny i olchy (od końca stycznia do marca) oraz topoli i brzozy (w kwietniu).

Objawy choroby pojawiają się zazwyczaj nagle pod postacią: napadów kichania, wodnistej wydzieliny z nosa, uczucia zatkania nosa, świądu nosa. Mogą im także towarzyszyć: zaburzenia węchu, łzawienie, świąd i przekrwienie spojówek, czasem ciemno podkrążone oczy.

Przebieg uczulenia na wszystkie drzewa wcześnie pylące jest zbliżony i na podstawie samych objawów klinicznych bardzo trudno jest ustalić, które z nich uczula. Jednym ze sposobów oznaczania substancji uczulających jest wykonanie testów skórnych. W Polsce za najważniejsze alergeny wczesnowiosennego okresu pylenia drzew liściastych uznawane są pyłki brzozy.

Osobliwością alergii na pyłek brzozy są liczne odczyny krzyżowe z innymi alergenami roślinnymi. Najczęstsze odczyny krzyżowe występują z alergenem jabłek. Reakcja alergiczna zachodzi tylko z surowymi jabłkami, ponieważ pod wpływem ciepła alergen jabłka się rozkłada.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły