Najlepsze Lata : Komary to swędzący problem! Jak go uniknąć

2014-06-30 4:00

Komary to prawdziwa plaga okresu wakacyjnego. Ich ukąszenie do przyjemnych nie należy, a w dodatku zostaje po nim nieznośny świąd, zaczerwienienie i opuchlizna.

Komary siadają na skórze, delikatnie ją nakłuwając. Następnie wprowadzają swoją ślinę, która znieczula ugryzione miejsce. Przed ukąszeniem tych krwiopijców trudno się więc uchronić, bo gryzą tak, że tego prawie nie czujemy.

Lepiej zapobiegać

Ochronę przed komarami zapewnią nam środki chemiczne do odstraszania owadów, czyli tzw. repelenty. Są dostępne w postaci kremów, płynów lub w sprayu. Te owady odstraszą też olejki eteryczne, zwłaszcza lawendowe, goździkowe, eukaliptusowe, waniliowe, cytrynowe i miętowe. Trzeba pamiętać, by smarować się tymi środkami co 3-4 godziny.

Zobacz też: Ugryzł cię komar? Nie panikuj! Co zrobić, żeby przestało cię swędzić?

To przyniesie ulgę

Gdy sposoby na odstraszenie komarów nie pomogą, należy zająć się pamiątką pozostawioną przez "wampira". Co prawda czerwony swędzący bąbel znika po kilku dniach, ale wcześniej mocno da w kość. Aby złagodzić opuchliznę i swędzenie, warto skorzystać z gotowych środków lub ze sprawdzonych domowych sposobów.

Ulgę przyniesie przemycie ukąszonego miejsca: spirytusem salicylowym, wodą utlenioną lub octem. Następnie bąbel można posmarować dostępnymi w aptece środkami łagodzącymi swędzenie. Najlepiej sprawdzą się maści o działaniu miejscowym, znieczulającym ze składnikami: polidokanolem, lanoliną czy wyciągiem z szałwii. Pomogą też chłodzące żele.

Warto wykorzystać też te środki, które mamy w domu. Ukojenie przyniosą:

* okłady z surowego plasterka ziemniaka, cebuli, cytryny, a także lodu i zsiadłego mleka,

* pasta do zębów, ale tylko miętowa,

* natka pietruszki złagodzi nie tylko swędzenie, ale też opuchliznę (trzeba ją rozgnieść w palcach i wetrzeć w miejsce ukąszenia).

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły