senior

i

Autor: pixabay.com

NIE dla selektywnej opieki zdrowotnej. Życie starszych NIE JEST ZBYTECZNE

2020-05-24 10:03

Podczas pandemii Covid-19 osobom starszym grozi niebezpieczeństwo w całej Europie, podobnie jak wszędzie indziej. Dramatyczne liczby zgonów w domach opieki przyprawiają o dreszcze. Nie można pozwolić na śmierć pokolenia, które walczyło przeciwko dyktaturom, zmagało się z rekonstrukcją po wojnie i zbudowało Europę – apeluje Wspólnota Sant’Egido (Św. Idziego).

Pod apelem może podpisać się każdy – bez względu na światopogląd i narodowość. Pierwsze podpisy poparcia złożyli m.in. Włoch Romano Prodi, b. przewodniczący Komisji Europejskiej, Bułgarka Irina Bokova, b. dyrektor generalna UNESCO i słynny amerykański ekonomista Jeffrey D. Sachs. Wśród pierwszych sygnatariuszy jest dwoje przedstawicieli z Polski: Adam Michnik (naczelny „Gazety Wyborczej”) oraz Aleksandra Dulkiewicz (prezydent Gdańska). „Z troski Wspólnoty Sant’Egidio o przyszłość naszych społeczeństw – która pojawiła się w ostatnich dniach podczas kryzysu wywołanego przez koronawirusa – zrodził się ten apel, przetłumaczony na różne języki i rozpowszechniony dziś na poziomie międzynarodowym. Jest on skierowany do wszystkich: obywateli i instytucji, w dążeniu do zdecydowanej zmiany mentalności, która doprowadzi do nowych inicjatyw społecznych i zdrowotnych skierowanych do starszej części populacji.

Wspólnotą Św. Idziego jest zaniepokojona „bolesnymi historiami masowych zgonów osób starszych w domach opieki. Podatny grunt znajdują idee poświęcania ich życia na rzecz innych. Papież Franciszek nazywa to „kulturą odrzucenia”, która odbiera osobom starszym prawo do bycia traktowanymi jak osoby, a nie numery, a w pewnych przypadkach nawet nie jak one”. Sprzeciwia się „selektywnej opiece zdrowotnej”, w której życie starszych osób jest uważane „za zbyteczne”. Apelujący alarmują, ż w wielu krajach dochodzi do wyboru między leczeniem młodszych i zdrowszych a starszych i borykających się z innymi chorobami. „Teza, że krótsza oczekiwana długość życia prowadzi do „legalnego” pomniejszenia jego wartości, z punktu widzenia prawa jest barbarzyństwem. Fakt, że dochodzi do tego poprzez narzucenie (przez państwo albo instytucje służby zdrowia) wbrew woli samej osoby, stanowi kolejne niedopuszczalne pozbawienie praw jednostki” – napisano w apelu, którym Wspólnota i wszyscy sygnatariusze wyrażają „ból i wielkie zatroskanie wobec zbyt wielu śmierci osób starszych w ostatnich miesiącach”.

Wspólnota Sant'Egidio to istniejący od 1968 r. ruch świecki, założony we Włoszech. Jego zasadniczym celem jest krzewienie idei ekumenizmu. Wspólnota pomaga także ludziom ubogim i chorym. Angażuje się w akcje „szkoły pokoju” dla dzieci emigrantów, niesie wsparcie dla osób zarażonych wirusem HIV, prowadzi działalność duszpasterską w zakładach karnych. Działa w 75 krajach. W Polsce m.in. w w Stargardzie Szczecińskim, Chojnie, Bytomiu i Krakowie. Wolontariusze Wspólnoty Św. Idziego pracują głównie w hospicjach, domach dziecka, noclegowniach.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

Anonim w nietypowy sposób przekazał hojną darowiznę dla hospicjum w Tanowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły