maseczkomat, maseczki

i

Autor: Andrzej Bęben

Rząd zdecydował

Od 1 lipca bez maseczek w aptekach. Nadal jednak w „stanie zagrożenia epidemicznego”?

2023-04-24 19:46

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano (24 kwietnia) projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zakłada się w nim, że obowiązek zakrywania ust i nosa tzw. maseczkami będzie utrzymany do 30 czerwca. Obecnie ten nakaz jest bardzo luźno respektowany przez klientów aptek, a i w przychodniach nie brakuje pacjentów nie stosujących się do obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

Jak komunikuje rządowy portal gov.pl projekt rozporządzenia „ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2”. Przewiduje się:

• przedłużenie do 30 czerwca 2023 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego, co jest uzasadnione:

a) aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem,

b) sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską;

zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w aptekach, co stanowi pochodną wysokiego poziomu immunizacji osób zatrudnionych w aptekach, jak również wdrażania przez podmioty prowadzące apteki dodatkowych rozwiązań organizacyjnych zapewniających ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w aptekach.

W tym projekcie nie ma mowy o tym, kiedy zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Obowiązuje on od 16 maja 2022 r., kiedy to nim zastąpiono „stan epidemii”. W środę (19 kwietnia), podczas konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że: „Taką wstępną, planowaną datą zniesienia tego stanu jest koniec czerwca tego roku, więc pod tym kątem w tej chwili zostaną przygotowane odpowiednie dwa rozporządzenia”. Możliwe więc, że wkrótce ukaże się projekt rozporządzenia dotyczącego przejścia w stan sprzed marca 2020 r., gdy po pierwszych wykrytych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 zdiagnozowano pierwsze przypadki choroby COVID-19.

A. NIEDZIELSKI: NASZA POLITYKA COVIDOWA BYŁA RACJONALNA

Minionej doby badania potwierdziły 76 zakażeń koronawirusem, w tym 15 ponownych. Nie zmarła żadna osoba z COVID-19 – poinformowano w poniedziałek (24 kwietnia) na stronach rządowych. Dla porównania: 17 kwietnia wykryto 107 zakażeń koronawirusem, nie zmarła żadna osoba z COVID-19. 10 kwietnia potwierdzono 116 zakażeń; nie odnotowano zgonów z powodu COVID-19. 3 kwietnia informowano o 233 zakażeniach koronawirusem, nikt wówczas nie zmarł przez COVID-19 Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce potwierdzono 6 512 026 przypadków zakażenia. Zmarło 119 520 osób z COVID-19.

Sonda
Czy wkładasz maseczkę, gdy wchodzisz do apteki?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze artykuły