WUM_Warszawski Uniwersytet Medyczny_godło

i

Autor: Andrzej Bęben

OPEROWO w hołdzie lekarzom i lekarkom zmagających się z epidemią

2020-07-10 15:51

W podziękowaniu za ich pracę, poświęcenie i empatię, za ryzykowanie własnego zdrowia i życia. Wciąż przybywa tego rodzaju produkcji dedykowanych również pozostałemu personelowi medycznemu zaangażowanemu w walkę z epidemią SARS-CoV-2/COVID-19. Tym razem do akcji przyłączyli się warszawscy śpiewacy operowi.

Ich muzyczno-wokalne podziękowania opublikował na swoim kanale YouTube Warszawski Uniwersytet Medyczny. Autorką tekstu – czytamy w opisie podziękowań w stylu operowym jest Sylwia Chutnik (41 l.) – pisarka, varsavianistka, publicystka i felietonistka, trzykrotnie nominowana do literackiej Nagrody NIKE. Podziękowania w operowym stylu oparto na arii Kalafy z opery „Turandot” Giacomo Pucciniego. Śpiewają lekarzom i lekarkom, przy akompaniamencie fortepianowym Natalii Gaponenko, Giuseppe Varano, Ewa Majcherczyk i Anny Bernacka. Klip ilustrowany jest zdjęciami ukazującymi pracę medyków Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w szpitalach klinicznych. Sami zobaczcie ten, inny od wszystkich tego rodzaju, filmik.

Wiodącą w tej mierze akcją jest #Hot16Challenge2. Pierwsza edycja (z 2014 r.) miała charakter „pozamedyczny”. Drugą ukierunkowano na zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego, dla wsparcia go w walce z koronawirusem, Zaczęło się od tego, że raper Karol „Solar” Poziemski wykonał inicjującą akcję 16-zwrotkowy kawałek. I wskazał następnego artystę, by zrobił to samo. Z czasem nominowanie wykroczyło poza kręgi artystyczne, rozpowszechniło się wśród personelu medycznego, szczególnie wśród ratowników medycznych. Początkowo jej inicjator wyznaczył sobie cel” zebrać milion złotych na wspomniane potrzeby za pośrednictwem portalu pomocowego. Do 24 czerwca 2020 zebrano ponad 3.6 mln zł z ponad 94 tys. wpłat, a swoje 16-wierszowe zwrotki nagrało i umieściło na YouTube ok. tysiąca twórców. Wśród nich byli także politycy, m.in. Andrzej Duda i Janusz Korwin Mikke, co jednak spotkało się z mieszanymi, delikatnie to określając, odczuciami odbiorców.

W świecie medykom zwalczającym epidemię, ratujących chorych na COVID-19, swoje śpiewane podziękowanie przekazały gwiazdy takiego kalibru, jak choćby Bono (z U2). Dla włoskich medyków zaśpiewał piosenkę „Let Your Love Be Known”. Światowa Organizacja Zdrowia i Lady Gaga w kwietniu zorganizowały koncert transmitowany przez telewizję Canal+, w którym, również w podzięce dla personelu medycznego, śpiewali także m.in. Andra Bocelli, Billie Eilish, Paul McCartney, Elton John, Eddie Vedder,Taylor Swift, Sam Smith, Shawn Mendes i The Killers. Koncert promował zbiórkę pieniędzy na rzecz Rekreacyjnego Funduszu Solidarnościowego COVID-19 dla WHO, a także dla regionalnych organizacji charytatywnych zapewniających w czasie epidemii żywność, schronienie i opiekę zdrowotną najbardziej potrzebującym.

Super Raport 10 VII (goście: Arłukowicz, Bortniczuk)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły