dojrzała kobieta

i

Autor: Rustle/Shutterstock.com

Osteoporoza może zabić! Nie lekceważ jej!

2021-04-22 8:09

To, według Światowej Organizacji Zdrowia WHO, jedna z najczęściej występujących i wyniszczających chorób przewlekłych. Jest na nią narażona co czwarta kobieta po 60. roku życia i co po ósma po 80. Co najmniej jednym złamaniem osteoporotycznym zagrożonych jest 40 proc. kobiet i 13 proc. mężczyzn. Powikłania tej choroby w krajach rozwiniętych są trzecim czynnikiem – po chorobach sercowo-naczyniowych i nowotworach – powodującym zgony. W Polsce każdego roku złamań z tego powodu doświadcza ok. 3 mln osób!

Zachować czujność

- Na osteoporozę, nazywaną cichym złodziejem kości, narażone są przede wszystkim osoby, które w dzieciństwie miały niską masę ciała, były albo są długotrwale leczone kortykosteroidami, mają zaburzoną gospodarkę wapniową, chorują na schorzenia reumatyczne, u których w rodzinie występowała osteoporoza, palące papierosy, mało aktywne fizycznie, mające niedobory wit. D – mówi reumatolog, dr n. med. Piotr Ligocki. – To właśnie te osoby powinny regularnie wykonywać badania w kierunku osteoporozy. Bo nieleczona, zaniedbana prowadzi do złamań, które są zagrożeniem życia, szczególnie złamania kości szyjki udowej.

Lekarze czekają na pacjentów

Pierwszym krokiem do przekonania się, czy zagraża nam osteoporoza, może być wykonany samodzielnie test ryzyka, dostępny w internecie, np. na stronie www.kruchekosci.pl lub https:/riskcheck.osteoporosis.fundation/pl. Jego wynik będzie decydował, czy jeszcze można poczekać, czy też konieczny jest kontakt z lekarzem i wykonanie, już w trybie ambulatoryjnym, dalszych specjalistycznych badań. Jeśli tak, nie zwlekajmy, skontaktujmy się z lekarzem jak najszybciej.

ZOBACZ: Specjaliści alarmują: seniorzy przestają się diagnozować i leczyć

Seniorka pobiła pirata drogowego KULĄ i torebką! To WIDEO to hit internetu. Facet zebrał straszny łomot

- Nie bójmy się tego kontaktu, dotyczy to zwłaszcza, pacjentów, którzy już są w trakcie leczenia. Zaniechanie terapii oznacza dramatyczne konsekwencje – zwraca uwagę dr Ligocki. – Jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni jako przychodnie przed transmisją koronawirusa i takie bezpieczeństwo zapewniamy naszym pacjentom. Nasze poradnie są otwarte i działają w wystarczającym reżimie sanitarnym.

W przypadku złamania lub podejrzenia osteoporozy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza POZ i poprosić o diagnostykę w kierunku osteoporozy bądź skierowanie do specjalisty.

ZOBACZ: Bezobjawowy C-19 wcale nie jest taki powszechny. ZASZCZEPIENI ZRZUCĄ MASKI?

Sprawdź, czy odpowiednio dbasz o swoje zdrowie

Pytanie 1 z 15
Czy odwiedzasz dentystę co pół roku?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły