Skaleczenia, otarcia i odleżyny – co robić

i

Autor: Materiały Prasowe

Pierwsza pomoc przy drobnych urazach

2019-10-07 0:00

Dzieci to wulkany energii! Wie o tym każdy rodzic, któremu często trudno jest mu nadążyć za swoją pociechą. W ferworze zabawy w domu, na podwórzu czy w szkole łatwo o drobne urazy, rany i zadrapania. W takich sytuacjach dobrze wiedzieć, jak opatrzyć ranę i nie dopuścić do zakażenia.

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy nawet przy drobnych urazach pozwoli uniknąć zdrowotnych konsekwencji. Często bagatelizujemy zranienia i stłuczenia. To błąd! Zranienie to przerwanie ciągłości naskórka i większe ryzyko wnikania bakterii i wirusów w głąb skóry.

Rany cięte i stłuczenia

Rany na skórze zwykle szybko się goją. Jednak zależy to od głębokości i powierzchni zranienia. Istnieją różne rodzaje ran, do najczęstszych należą tłuczone i cięte. Tym ostatnim towarzyszy obfity krwotok, który należy zatamować. Nie zawsze jesteśmy w stanie skontrolować otoczenie dziecka. Kawałek szkła, ostre nożyczki lub zwykła kartka papieru może spowodować powstanie rany ciętej. Rany cięte stosunkowo szybko się zabliźniają, po zatamowaniu krwawienia należy ranę przemyć, odkazić i osuszyć. Rany tłuczone powstają w wyniku uderzenia tępym przedmiotem lub wskutek upadku. Zmiażdżone tkanki goją się powoli, na ogół widać je gołym okiem. Stłuczenia są dosyć bolesne.

Odkażanie

Pierwsza pomoc przy drobnych zranieniach i skaleczeniach polega na przepłukaniu rany i jej odkażeniu. W domowej apteczce powinien więc znaleźć się preparat o działaniu bakterio-, grzybo- i wirusobójczym. Dzięki takiemu postępowaniu nie dopuścimy do zakażenia. Po oczyszczeniu rany należy zabezpieczyć ją, naklejając plaster, a w przypadku większych ran – opatrunek z oddychających materiałów. Musimy pamiętać o tym, aby nie dotykać miejsca zranienia.

Przyspiesz gojenie

W niektórych przypadkach rany bardzo długo się goją. Gdy uszkodzenie skóry jest duże, gojenie rany rozpoczyna się w dnie skaleczenia, tzw. ziarninie. Jest ona zbudowana z fibroblastów, komórek odpowiadających za strukturę skóry i jej regenerację. Aby przyspieszyć gojenie skaleczeń i zadrapań, można zastosować odpowiedni preparat. Jeśli trudno gojącej się ranie towarzyszy wysięk lub obrzęk, niezwłocznie udaj się z dzieckiem do lekarza.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły