Paxlovid Pfizer lek covid-19

i

Autor: Pfizer

Paxlovid, nowy lek na COVID 19. USA wykupują zapasy co z Polską?

2021-11-18 19:11

Bogaci mają dobrze. A wśród bogatych najlepiej mają się Amerykanie. Przynajmniej jeśli chodzi o dostęp do leków przeciwcovidowych. Jeszcze Paxlovid produkcji Pfizera nie dostał dopuszczenia do obrotu, a prezydent USA poinformował: „Podjąłem natychmiastowe kroki, by zapewnić wystarczającą ilość leku dla Amerykanów. Dziś ogłaszam, że kupiliśmy 10 milionów zestawów przeciwwirusowych tabletek Pfizera przeciw Covid-19”.

Na razie nie słychać, by rząd Zjednoczonej Prawicy zakontraktował ten lek. Uczynił to z brytyjskim medykamentem (czekający na dopuszczenie do obrotu przez Europejską Agencję Medyczną) o nazwie Molnupiravir. Paxlovid jest połączeniem nowo opracowanej substancji mającej powstrzymać reprodukcję wirusa w organizmie oraz rytonawiru, środka stosowanego u chorych na AIDS. We wtorek (16 listopada) Pfizer poinformował, że zwrócił się o zgodę FDA (amerykańskiego regulatora rynku farmaceutycznego) na wprowadzenie leku do obrotu w trybie ratunkowym, co zresztą zaznaczone jest na opakowaniu leku. W Europie określa się go mianem „awaryjnego”. W jednym i drugim przypadku oznacza to, że dany produkt leczniczy jest znajduje się w III fazie badań klinicznych. A te – jak podaje PAP – „zostało przerwane przedwcześnie ze względu na przytłaczające dowody na skuteczność leku. Wyniki wskazały, że lek zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu Covid-19 u szczególnie narażonych pacjentów o 89 proc.”.

Jak podaje dziennik „Washington Post”, produkcja środka Pfizera już ruszyła w zakładach w Irlandii, Niemczech i Włoszech. Do końca tego roku wyprodukowanych zostanie 180 tys. opakowań leku i 50 mln do końca przyszłego. Oznacza to, że z pewnością w tym roku do Polski Paxlovid nie trafi, ale jest szansa, że stanie się to w 2022 r. Bo „na dziś” oprócz USA, 480 tys. opakowań zamówiła już Wielka Brytania.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Ile kosztuje amerykański Paxlovid? Mniej więcej tyle samo co brytyjski Molnupiravir. Ok. 700 USD za cykl terapeutyczny. Podaje się go tak samo: 2 razy dziennie przez 5 dni. Brytyjski lek dedykowany jest chorym umiarkowanie. Amerykański był sprawdzany na chorych w stanie ciężkim. A wracając do czwartkowego oświadczenia prezydenta Bidena, bo to jest nowość. O leku wiadomo już od początku listopada… Joe Biden podkreślając, że Paxlovid może okazać się „kluczowym narzędziem w arsenale”, które pomoże wyjść z pandemii, zaznaczył, że dziś najsilniejszą bronią w tym arsenale są szczepionki.

„Mój przekaz nadal brzmi: zaszczepcie się. Szczepionki są bezpieczne, darmowe i łatwo dostępne. Nie czekajcie. Zaszczepcie się dziś” – zaapelował prezydent do 95 proc. Amerykanów. Tylu bowiem, po zatwierdzeniu przez FDA szczepień dla dzieci w wieku od 5 lat, jest uprawnionych do przyjęcia szczepionek przeciw COVID-19. Dwie z nich produkują amerykańskie firmy: Pfizer (we współpracy z niemiecką spółką biotechnologczną BioNtech) oraz Moderna. Z początkiem listopada Pfizer podał w komunikacie, że planuje w 2021 r. osiągnąć 36 mld USD zysku ze sprzedaży szczepionek, a Moderna prognozuje zysk na poziomie ok. 20 mld USD.

Sonda
Przyjąłbyś trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19 gdybyś miał taką możliwość?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły