Próchnica – źródła zagrożeń i profilaktyka. Zapobiegaj zamiast leczyć

i

Autor: Shutterstock

Próchnica – źródła zagrożeń i profilaktyka. Zapobiegaj zamiast leczyć

2019-11-17 22:37

Aby uchronić się przed konsekwencjami próchnicy i chorób przyzębia, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych. Wyeliminowanie wszystkich zagrożeń jest możliwe tylko wtedy, gdy poddamy się systematycznej opiece stomatologicznej.

Wizyty kontrolne powinny odbywać się co pół roku, najlepiej po zabiegu profesjonalnej higienizacji. Okresowo należy wykonać diagnostyczne badanie rtg na zlecenie lekarza stomatologa, gdyż nie wszystkie stany chorobowe są możliwe do wykrycia w badaniu klinicznym (za pomocą lusterka).

Źródła zagrożeń infekcyjnych

Zagrożenia infekcyjne pochodzące z jamy ustnej mają źródła w:

  • przyzębiu (dziąsłach i kości otaczających korzenie zębów) i są wywoływane przez drobnoustroje bytujące w zagłębieniach wokół korzeni zębów, tzw. kieszeniach. Doskonałym miejscem namnażania się bakterii są miękkie osady gromadzące się na powierzchni zęba i ich zmineralizowana forma – kamień nazębny;
  • tkankach twardych zęba – z powodu próchnicy doprowadzającej do rozpadu tkanki zęba i powstania głębokich ubytków prowadzących do chorób miazgi zębowej, która zainfekowana przez bakterie przechodzi w stan martwicy, ropnego zapalenia miazgi lub zgorzeli, powodowanej głównie przez bakterie beztlenowe
  • kości szczęk – z powodu zmian ropnych, będących skutkiem nieleczonych chorób miazgi zęba, a wcześniej nieleczonej próchnicy, a także zainfekowanych torbieli czy zębów zatrzymanych generujących stany zapalne.

Szczotkowanie czy nitkowanie

Najlepiej: jedno i drugie, choć najważniejsza w tym przypadku jest codzienna higiena jamy ustnej, obejmująca kilka czynności. Musimy zadbać o powierzchnie zębów, dziąsła i błonę śluzową jamy ustnej. Do higienizacji służą m.in. szczotki (manualne, elektryczne), które usuwają osady głównie z powierzchni gładkich zębów. Można użyć również szczotek międzyzębowych (wyciorki), nici i taśm dentystycznych oraz irygatorów, które oczyszczają przestrzenie międzyzębowe. Czyściki pozwolą usunąć osad i złuszczony nabłonek z powierzchni języka. Warto stosować pasty do zębów, które dzięki zawartości fluoru zapobiegają uszkodzeniom powierzchni szkliwa powstającym w czasie spożywania posiłków. Fluor zawarty w pastach do zębów i płukankach nie tylko wzmacnia szkliwo zęba, ale także zaburza metabolizm bakterii próchnicotwórczych. Profilaktyka jest najtańszą formą zachowania zdrowia. Zakup szczoteczki, pasty do zębów i wizyty kontrolne kosztują stosunkowo niewiele. Później mamy już coraz większe koszty.

Zabiegi profesjonalnej higienizacji – jak często

Zabiegi higienizacji to wykonywane w gabinecie stomatologicznym skaling, piaskowanie, fluoryzacja. Usuwanie osadów i fluoryzację kontaktową rekomenduje się co pół roku, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Drobnoustroje mogą się przenosić w odległe miejsca organizmu nawet przy codziennym szczotkowaniu zębów! Ważne jest zatem aby utrzymywać przyzębie w zdrowym stanie poprzez efektywne utrzymywanie codziennej higieny i tzw. higienę profesjonalną w gabinecie – wyjaśnia dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska.

 

 

Super Zdrowie i Uroda

i

Autor: Materiały Promocyjne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły