onkologia, okulistyka, operacja, brachyterapia

i

Autor: Piotr Bławicki/WIM Zabieg wszczepienia aplikatora z Ru-106,

Wojskowy Instytut Medyczny

Radioizotopem w czerniaka gałki ocznej. Takie leczenie w Polsce prowadzą tylko trzy ośrodki

2023-03-21 18:43

Brachyterapia to forma radioterapii polegająca na umieszczaniu źródeł promieniotwórczych w obrębie guza nowotworowego w jego bezpośrednim sąsiedztwie lub w miejscu, z którego został on chirurgicznie usunięty. Ta metoda stosowana w leczeniu raków skóry (w tym najczęściej występującego – podstawnokomórkowego). Ma zastosowanie także w leczeniu nowotworów oczu. W Polsce takim leczeniem zajmują się tylko trzy ośrodki: w Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

W tym ostatnim, w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego kierowanego przez prof. dr. hab. n. med. Marka Rękasa (krajowego konsultanta w dziedzinie okulistyki) mają teraz możliwości przeprowadzania takich zabiegów, o czym poinformowano w okolicznościowym komunikacie. „Z przyjemnością informujemy, że Klinika Okulistyki WIM-PIB od marca 2023 roku dysponuje pełnym zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym w zakresie leczenia nowotworów narządu wzroku”.

Najczęstszym nowotworem narządu wzroku jest czerniak gałki ocznej. Zapadalność na ten nowotwór wzrasta średnio o 5 proc. rocznie. Co dekadę liczba nowych przypadków ulega podwojeniu. Te i inne nowotwory oka można leczyć radioterapią w WIM. W Klinice diagnozowano i sprawowano opiekę nad pacjentami z guzami wewnątrzgałkowymi, wszczepiano implanty oczodołowe po usunięciu gałki ocznej, zawsze mając na względzie jakość życia pacjenta z chorobą nowotworową. Nie było jednak możliwości leczenia nowotworów narządu wzroku promieniami. To się już zmieniło. Niedawno pierwsi pacjenci z czerniakami gałki ocznej zostali poddani leczeniu za pomocą brachyterapii z wykorzystaniem radioizotopu Rutenu-106.

Radioterapia w wielu przypadkach pozwala skutecznie leczyć złośliwe nowotwory narządu wzroku z zachowaniem gałki ocznej i niejednokrotnie użytecznej ostrości wzroku. By stosować takie metody ośrodek musi uzyskać zgodę Państwowej Agencji Atomistyki i przede wszystkim dysponować interdyscyplinarnym zespołem doświadczonych specjalistów w dziedzinie chirurgii okulistycznej, onkologii klinicznej, radiologii, anestezjologii, radioterapii i fizyków medycznych. Po wielu staraniach taki zespół powstał w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Wytatuowała sobie oczy i straciła wzrok. Teraz nie ma pieniędzy na życie
Sonda
Czy osoby chorujące na nowotwory mogą liczyć w Polsce na wystarczającą opiekę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze artykuły