stop covid grudziadz

i

Autor: Pixabay

Eksperci żądają radykalnych działań. Dość pobłażania dla negujących epidemię

2022-01-25 18:37

Ponad miesiąc trzeba było czekać na kolejne stanowisko zespołu doradczego ds. COVID-19 prezesa Polskiej Akademii Nauk. Już tytuł najnowszego, 28. stanowiska sprawia, że u niektórych włosy mogą stawać dęba. Ze strachu. „Omikron atakuje – ratujmy siebie i państwo”. Trudno nie przyznać, że brzmi apokaliptycznie. Cóż takiego tym razem przedstawił 11-osobowy, interdyscyplinarny, zespół? Mocne stanowisko.

Po kolei. Przede wszystkim eksperci rozprawili się z poglądem, tu i ówdzie prezentowanym, że wciąż brakuje nam wiadomości o SARS-CoV-2/COVID-19 i tym, że o szczepionkach przeciw COVID-19 niewiele również wiemy. Najwyższa pora skończyć z takimi poglądami – uważają eksperci. „COVID-19 to jedna z najlepiej poznanych chorób zakaźnych w historii medycyny, a szczepionka przeciw tej chorobie jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii szczepień. Wyraźny jest natomiast deficyt woli zwalczania epidemii COVID-19 u rządzących”. Naukowcy uważają, że nie ma deficytu wiedzy, jest deficyt woli. Nie tylko u rządzących. Punktują ostro, jak nigdy dotąd, w poprzednich 27 stanowiskach.

Wzywają do stanowczego przeciwdziałania grupom antyszczepionkowców. Uważają ich za zorganizowanych i groźnych dla społeczeństwa, bo „otumaniają” dużą jego część. „Wolność człowieka do dokonywania nieracjonalnych, sprzecznych z naukowymi poglądami wyborów kończy się tam, gdzie zaczynają one zagrażać zdrowiu i życiu współobywateli” - bez ogródek eksperci apelują o podjęcie walki z antyszczepionkowcami z użyciem „wszelkich środków prawnych”. Zespół wzywa rząd do podjęcia natychmiastowych działań, bo „jego indolencja w działaniach już zaowocowała w Polsce tysiącami zgonów, których można było uniknąć”.

Sedno Sprawy - Waldemar Kraska

Co proponują eksperci, co – w ich opinii – można szybko wprowadzić w życie prawne, na mocy rozporządzeń, do czego potrzebna jest „tylko wola rządzących”? Naukowcy apelują niezwłocznie o: „1. Rygorystyczne egzekwowanie zasady MDDW (maseczki, dystans, dezynfekcja, wietrzenie), ale też zasady „masz infekcję – zostań w domu” oraz w najbliższych tygodniach powrót, gdzie tylko możliwe, do pracy zdalnej, także wśród osób zaszczepionych.2. Wprowadzenie ułatwień dla zaszczepionych oraz ograniczeń dla niezaszczepionych. Należy przy tym stosować się do wytycznych dotyczących trwałości ochrony, jaką zapewniają szczepionki oraz konieczności przyjęcia dawki przypominającej, odpowiednio ustalając datę ważności certyfikatu. Działania powinny mieć charakter systemowy, a trudne decyzje i odpowiedzialność nie powinny ciążyć na pracodawcach. Decyzje o przyszłych dawkach czy wprowadzeniu szczepienia do kalendarza szczepień obowiązkowych należy podjąć na podstawie racjonalnych przesłanek oraz uwzględniając stan pandemii.3. Promowanie powszechnego testowania dla wszystkich zainteresowanych (np. poprzez bezpłatne testy antygenowe bez skierowania, choćby korzystając z brytyjskiego rozwiązania darmowych pakietów testów dla każdego w każdej aptece) oraz regularne testowanie dzieci i personelu w szkołach.4. Pilną intensyfikację kampanii informacyjnej dotyczącej epidemii COVID-19. Wprowadzenie do szkół programów edukacyjnych dotyczących epidemii, sposobów jej zwalczania, w szczególności tak podstawowych narzędzi do walki z chorobami zakaźnymi jak szczepionki.5. Podjęcie zdecydowanych działań piętnujących poglądy i postawy negujące dobrze udokumentowane fakty naukowe i bezpośrednio zagrażające zdrowiu i życiu Polaków”.

Stanowisko opublikowano wieczorem 24 stycznia. Wieczorem następnego dnia, po spotkaniu ws. działań przeciwepidemicznych premiera z opozycją, rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził: „Chcemy iść drogą środka, a nie skrajności”.

Sonda
Czy zakładasz maseczkę jadąc autobusem lub tramwajem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły