balon AGH

i

Autor: AGH/Maciej Talar/KSAF

Studenci sprawdzają wpływ KOSMOSU na rozwój komórek rakowych

2020-07-14 19:46

Zasłużona dla rozwoju górnictwa, hutnictwa i geologii krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza mierzy w przestrzeń kosmiczną. Jej studenci wypuścili (13 lipca), z Pustyni Błędowskiej, w stratosferę balon. Eksperyment ma wykazać, w jakim stopniu promieniowanie kosmiczne neutralizuje komórki rakowe. Wyniki powinny być znane jeszcze w lipcu.

„Po wielu tygodniach przygotowań do lotu na Global Space Balloon Challenge 2020 nasz balon stratosferyczny wzbił się w przestworza. Tegoroczny eksperyment, przygotowany we współpracy z Katedrą Biochemii i Neurobiologii Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, miał na celu zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe” - podali eksperymentatorzy na Facebooku. Balon wystartował z Pustyni Błędowskiej i wzniósł się na wysokość 25 km, wylądował po trzech godzinach lotu. Od kilku lat AGH i jej studenci są mocno zaangażowani w realizację kosmicznych projektów. Innowacyjne konstrukcje rakiet, sond kosmicznych, łazików marsjańskich czy balonów stratosferycznych tworzą między innymi studenci zrzeszeni w kole naukowym AGH Space Systems, wielokrotnie nagradzanym na arenie międzynarodowej. „Ponadto w AGH prężnie rozwija się górnictwo kosmiczne, w obszarze którego pracują eksperci z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii oraz Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Dodatkowo w AGH realizowany jest wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk projekt „LOOP – Landing Once on Phobos”. Wyniki prac naukowców zostaną wykorzystane do planowanej misji lądownika na jednym z księżyców Marsa. Badania prowadzone w AGH są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)” - informuje AGH. Nic dziwnego, że krakowską uczelnię politechniczną Komisja Europejska przed kilkoma dniami wyróżniła tytułem Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego.

Naukowiec, który zainspirował krakowskich studentów nad badaniami nad wpływem promieniowania kosmicznego na neutralizację komórek rakowych skonstruował urządzenie do symulacji mikrograwitacji (czyli stanu nieważkości), takiej, jaka panuje w przestrzeni kosmicznej. On i jego zespół z Uniwersytetu Technicznego w Sydney umieścili w symulatorze mikrograwitacji komórki nowotworowe. Okazało się, że po dobie w takich warunkach, od 80 do 90 proc. z nich obumarło. Dr Joshua Chou uważa, że brak grawitacji może sprawiać, że komórki nowotworowe nie są w stanie się ze sobą komunikować. Rak jest chorobą, w której komórki zaczynają się niekontrolowanie dzielić i rozprzestrzeniać na części ciała, a następnie je przejmować. Efektem tego procesu jest guz nowotworowy. Stan nieważkości, jak wynika z badań przeprowadzonych w warunkach laboratoryjnych i na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w znacznej mierze hamuje dzielenie się komórek rakowych.

Piotr Koźmiński VIDEOBLOG: Paweł Kryszałowicz o swojej chorobie nowotworowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły