Suchy kaszel u dziecka – co robić

2021-10-04 12:51
mama i dziecko
Autor: Shutterstock

O ile kaszel u zdrowego dziecka jest mechanizmem obronnym, który służy oczyszczeniu i udrożnieniu dróg oddechowych, o tyle w połączeniu z innymi objawami – może być objawem choroby. Kaszel może być także jednym ze skutków choroby, tak jak w przypadku Covid-19.

Najmłodsi stosunkowo łagodnie przechodzą zakażenie koronawirsuem, a w wielu przypadkach bezobjawowo. Zdarza się jednak, że kilka tygodni po wyzdrowieniu u dzieci rozwija się PIMS, czyli pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny po Covid-19. Jednym z możliwych objawów jest właśnie kaszel.  

Czym jest PIMS

Szacuje się, że pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny po Covid-19 rozwija się u 1 na 1000 zakażonych koronawirusem dzieci. Z danych pochodzących z krajowego rejestru chorób zakaźnych w Polsce, które są prowadzone od dwóch lat w ramach projektu badawczego MOIS-CoR wynika, że liczba pacjentów z PIMS wynosi ponad 440 (stan na 11.06.2021 r.).

Jeden z objawów choroby

Pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny po Covid-19 najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym, ale nie jest to regułą. Typowe objawy PIMS to:

  • gorączka (powyżej 38,5oC przez min. 3 dni) i słaba reakcja na leki przeciwgorączkowe,
  • podwyższony wskaźnik wskazujący na reakcje zapalne w organizmie (CRP>100 mg/l),
  • bóle brzucha, wymioty i biegunka,
  • zaburzenia pracy układu krążenia, w tym krzepnięcia,
  • rumieniowa, plamista wysypka (na ogół bezbolesna i bez uczucia świądu),
  • zapalenie spojówek,
  • silne bóle głowy, kończyn i szyi,
  • ogólne osłabienie,
  • zaburzenia pracy układu nerwowego (apatia, niedowłady) i nerek,
  • kaszel (pojawia się w późniejszej fazie PIMS).

Kaszel poinfekcyjny

Oczywiście kaszel może (ale nie musi!) być objawem PIMS, niemniej warto objawy skonsultować z lekarzem. Kaszel suchy lub mokry często towarzyszy np. infekcji wirusowej z katarem, ale też może być pozostałością po niej – wówczas mówi się o kaszlu poinfekcyjnym. Taki kaszel zwykle dokucza dziecku przez kolejne 2, a nawet 3 tygodnie po przebytej chorobie. Pamiętaj, aby oprócz kaszlu nie lekceważyć innych objawów. Jeśli towarzyszy mu gorączka, bóle w klatce piersiowej lub duszności, może być to zapalenie płuc! Suchy kaszel u naszej pociechy może z kolei mieć związek zarówno z infekcją, jak i alergią czy astmą. Podczas takiego kaszlu w gardle dziecka nie zalega wydzielina, nie ma też więc potrzeby jej odkrztuszania. W każdym razie ten rodzaj kaszlu zwykle pojawia się nocą, jest bardzo męczący, przez co często powoduje trudności z zasypianiem i ze snem. Jeśli to zwykłe przeziębienie pomocny może się okazać syrop na kaszel suchy dla dzieci powyżej 2 r.ż. – Unituss Junior. Dlaczego warto go stosować?

Syrop na suchy kaszel

Jeśli twoja pociecha skarży się na drapanie w gardle i nie wysypia się w nocy, warto ulżyć jej w cierpieniu. Idealnym rozwiązaniem będzie podanie mu syropu na kaszel suchy Unituss Junior. Syrop ma pyszny truskawkowy smak, a do tego jest skutecznym środkiem w leczeniu objawowym suchego kaszlu. Obecna w nim substancja czynna to lewodropropizyna, która działa przeciwkaszlowo i rozkurczająco na oskrzela. W Rejestrze Produktów Leczniczych znajdziemy również informację o tym, że składnik ten hamuje kaszel o różnej etiologii m.in. kaszel związany z zakażeniem górnych i dolnych dróg oddechowych czy kaszel  towarzyszący krztuścowi. Lek w postaci syropu jest wygodny w stosowaniu, a podanie doustne leku powoduje, że lewodropropizyna szybko się wchłania. Unituss Junior może być również stosowany przez osoby dorosłe, co ma szczególne znaczenie, gdy zarazimy się chorobą od malucha.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły