Udało nam się POMÓC? Może RZĄD nie pożałuje KASY na polską szczepionkę?

2021-03-01 18:55 oprac. Andrzej Bęben
mackiewicz_wywiad
Autor: SE

Możliwe, że po tym wywiadzie, zamieszczonym w piątkowym (z 20 lutego) wydaniu „Super Expressu”, rząd przychylnym okiem spojrzał na prace na polską szczepionką przez zespół pod kierownictwem prof. Andrzej Mackiewicza. Tak czy inaczej nie po to proszą profesora do Warszawy, by mu zakomunikować, żeby dał sobie spokój z pracami.

Przypomnijmy, że prof. Mackiewicz jakiś czas temu spotkał się z ministrem nauki i edukacji z prof. Przemysławem Czarnkiem. Poznański naukowiec, twórca szczepionek czerniakowych, pracuje na szczepionką przeciwcodwidową. Może już przejść do fazy badań klinicznych, ale potrzebuje finansowego wsparcia: około 20 mln zł. – W ostatniej rozmowie z „Super Expressem” mówiłem, że minister zaproponował mi, bym napisać, w sprawie wsparcia badań, do samego premiera. Obiecał, że ten list osobiście wręczy Mateuszowi Morawieckiemu. Napisałem go jeszcze w pociągu, wracając ze spotkania z ministrem Czarnkiem – przypomina prof. Mackiewicz.

– Premier odpowiedział?

– Nie, od premiera odpowiedzi nie dostałem, za to otrzymałem zaproszenie od ministra nauki i edukacji na spotkanie, 11 marca, w sprawie szczepionki. Zakładam, że nie zaprasza się mnie do ministerstwa, by mi powiedzieć: bardzo przepraszamy, ale pieniędzy dla pana nie mamy... Profesor ma nadzieję, że w końcu „coś się ruszy”. Bo rządy innych państw szczodrze wspomagają badania naukowe w kierunku uzyskania szczepionek lub leków potrzebnych do w zapobieganiu COVID-19 i/lub jego leczeniu.

dr Tomasz Karauda: Rząd powinien dofinansować maseczki [Super Raport]

W minionym tygodniu premier Morawiecki w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej powiedział był, że „konieczne jest zainwestowanie w budowę fabryki lub linii produkcyjnych” szczepionki w Polsce. Nie sprecyzował, o jakie szczepionki miałyby schodzić z tych linii. Wyjawił, że krajowe firmy farmaceutyczne chcą zaangażować się w jej wytwarzanie, a w ramach Krajowego Planu Odbudowy (będzie miał budżet ok. 108 mld zł) możliwe jest sfinansowanie budowy takiej fabryki. Na razie program ten jest w fazie konsultacji. Zakończone zostaną 2 kwietnia. Szczepionka autorstwa prof. Mackiewicza wykorzystuje opracowaną przed wielu laty technologię szczepionek rakowych.

Gdyby rząd zainwestował w prace na szczepionką Mackiewicza, zostałaby stworzona, przetestowana i dopuszczona do obrotu, to wykorzystana byłaby nie tylko w profilaktyce, ale także w terapii. – Szczepionki rakowe stosujemy u ludzi chorych, jako metodę leczenia. Również nastawiamy się na opracowanie terapeutycznej szczepionki przeciw COVID-19 – podkreśla prof. Mackiewicz. Wydawałoby się, że po tym, jak dopuszczono do obrotu szczepionki kilku firm farmaceutycznych, to wyścig został skończony. Nie, zwycięzców znamy, ale peleton dalej jedzie. Obecnie w świecie badania nad uzyskaniem szczepionki przeciwcovidowej pracuje ok. 250 zespołów badawczych (w Polsce – grupa prof. Mackiewicza oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej pod wodzą prof. Tomasza Ciecha). W różnej fazie badań klinicznych testu znajduje się 68 projektów. Kiedy do nich dołączą Polacy?

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze
Najnowsze artykuły