Jak się nie malować? 5 najczęstszych błędów w makijażu

i

Autor: gettyimages.com Jak się nie malować? Na pewno nie warto kłaść na twarz zbyt dużej warstwy fluidu i pudru.

Używasz takiego tuszu do rzęs? Grozi Ci zapalenie opon mózgowych!

2020-11-02 11:38

Pojęcie "data ważności" kojarzy nam się przede wszystkim z kuchnią i żywnością. Skrupulatnie dbamy, by w naszej lodówce nie znajdowały się produkty przeterminowane, a jednak prawie każdy z nas niemal codziennie korzysta z artykułów po terminie ważności. Damska kosmetyczka pełna jest bowiem kosmetyków, których już dawno nie powinno się używać, a ich nakładanie na skórę może być niebezpiecznie dla zdrowia i skończyć się tragicznie.

Przeterminowane kosmetyki to stanowią olbrzymią grupę produktów, których używamy, mimo że ich termin przydatności dawno minął. W damskiej kosmetyczce znajdziemy kremy, balsamy czy nawet produkty do makijażu, których stosowanie może mieć poważne skutki zdrowotne. Jakich produktów NIE WOLNO używać po dacie ich ważności?

Czytaj także: Najgorsze fryzury na jesień. Takie włosy zawsze wyglądają źle [ZDJĘCIA]

Niemal każdemu miłośnikowi makijażu zdarzyło się przechowywać w swojej kosmetyczce tusz do rzęs czy puder, które zalegały w niej kilka miesięcy, a nawet kilka lat. Według ustaleń naukowców z londyńskiego Uniwersytetu Metropolitan przeterminowane kosmetyki mogą zawierać groźne bakterie, za powstanie zapalenia opon mózgowych, zapalenia pochwy, żołądka i jelit oraz zakażeń powstających w otwartych ranach.

Sprawdź również: REWOLUCJA! Prostuj włosy w samochodzie albo w tramwaju. BEZPRZEWODOWA prostownica

Według ustaleń naukowców najwięcej niebezpiecznych bakterii znajduje się w różach do policzków, których data ważności minęła 9 miesięcy temu oraz w tuszach do rzęs przeterminowanych 4 miesiące wcześniej. Groźne bakterie znajdują się także w szminkach i podkładach, których terminy ważności dawno minęły. Należy pamiętać, że stosowanie takich kosmetyków nie tylko może spowodować zmiany skórne, jak trądzik czy zapalenie, ale także odpowiadać za groźne dla naszego zdrowia choroby. Szczególnie uważać powinny kobiety w ciąży, które używając przeterminowanych kosmetyków mogą zaszkodzić dziecku.

Jak długo przechowywać kosmetyki po otwarciu?

- krem w słoiczku - 9 miesięcy,

- krem w tubce lub dozowniku - 24 miesiące,

- lakier do paznokci - 12 miesięcy,

- mleczko i balsam do ciała - 6 miesięcy,

- podkład - 12 miesięcy,

- puder, róż, cienie do powiek (w kamieniu) - 30 miesięcy,

- puder, róż, cienie do powiek w kremie - 9 miesięcy,

- szminka - 24 miesiące,

- tusz do rzęs - 6 miesięcy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły