Wizyta u dentysty może BYĆ KOSZTOWNA. Wpierw zapytaj, ile będziesz płacił

2020-06-02 17:28
dentysta
Autor: pixabay.com

Od 10 do 350 zł wynosi tzw. opłata covidowa u niektórych dentystów przyjmujących prywatnie. Średnio – jak wyliczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – to 70 zł do rachunku za usługę medyczną wykonaną przez lekarza dentystę. UOKiK ostrzega, że „niedopuszczalne są sytuacje, w których o dodatkowych kosztach klienci informowani są np. po zabiegu, wizycie czy wykonaniu usługi”.

Takie opłaty nie są zabronione przez prawo. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował (2 czerwca) do przedsiębiorców o uczciwość i rzetelne informowanie konsumentów o cenach i opłatach przed realizacją usług. Zapowiedział, że Inspekcja Handlowa sprawdzi, czy ten obowiązek jest realizowany. Za stwierdzone nieprawidłowości inspektorzy mogą wystawić mandat, do 20 tys. zł. 30 proc. placówek medycznych (nie ma wśród nich sieciowych centrów medycznych) świadczących usługi stomatologiczne wprowadziły takie dodatkowe opłaty, które – tak to wyjaśniają – mają pokrywać dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem gabinetów dentystycznych, pacjentów i samych lekarzy przed zarażeniem się koronawirusem. Na wszelki wypadek prezes UOKiK swój apel adresuje nie tylko do stomatologów, ale także ich pacjentów: „Szczególnie w tym trudnym czasie bądźmy ostrożni i porównujmy oferty pomiędzy placówkami medycznymi. Pod pretekstem wystąpienia dodatkowych kosztów niektórzy przedsiębiorcy realizują dodatkowe wynagrodzenie, weryfikujmy zatem całkowitą cenę usługi jeszcze przed jej rozpoczęciem lub podpisaniem umowy”.

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca w stanie epidemii przyjęcia w trybie pilnym i zarekomendowało udzielanie teleporad stomatologicznych, wystawianie e-recept tak, aby do minimum ograniczyć liczbę osób zgłaszających się do poradni i/lub leczenia. Tylko w sytuacjach, kiedy jest to niezbędne, pacjent powinien zostać umówiony na wizytę. Zdaniem pacjentów niektórzy właściciele gabinetów dentystycznych wykorzystują tę sytuację i do rachunków doliczają wspomniany dodatek. Nim pacjent zasiądzie na fotelu, dentysta musi przeprowadzić z nim specjalny wywiad. Przepytywany jest zobowiązany poinformować lekarza o tym, czy przebywał w kraju ryzyka wskazanym przez WHO i GIS, czy miał kontakt z osobami z obszarów zagrożonych i/lub z osobami zarażonymi, czy kontaktował się z poddanymi kwarantannie? Ma także określić swój stan zdrowia: czy ma gorączkę, kaszel, katar, zapalenie spojówek lub trudności w oddychaniu/duszności? Jeżeli odpowiedzi są prawidłowe, może się nim zająć dentysta, a na koniec wystawić rachunek (niekoniecznie) powiększony o opłatę covidowską.

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

Tak wygląda SOR podczas pandemii koronawirusa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły