Wzmocnij zmęczone oczy

2009-11-02 2:00

Rozmazane kontury obiektów, zaczerwienienie i łzawienie oczu, ból, swędzenie powiek, a przede wszystkim upośledzone widzenie. To typowe sygnały, że nasz wzrok jest przemęczony

Nierzadko do tych objawów może dołączyć: widzenie przez mgłę, pojawienie się w polu widzenia kropek czy jakby brudnych strzępków lub kół wokół postrzeganych przedmiotów i osób, bóle głowy oraz nudności.

Oczywiście każde pogorszenie widzenia powinno cię skłonić do wizyty u okulisty. Pamiętaj jednak, że o wzrok należy dbać, jeszcze zanim się pogorszy.

Jak to zrobić:

  • Uwzględnij w swoim jadłospisie produkty, które zawierają wit. A (wątróbka, jaja, morskie ryby, oleje i masło roślinne) oraz produkty zawierające prowitaminę A, czyli beta-karoten (warzywa i owoce o żółtym, pomarańczowym i czerwonym kolorze), a także te, które zawierają przeciwutleniacze, głównie wit. C i E (zwłaszcza jagody i borówka amerykańska). Warto sięgnąć też po produkty bogate w korzystną dla oczu luteinę (szpinak, brukselka, kapusta, kukurydza, groszek, żółtka jaj).
  • Oderwij oczy od telewizji. Telewizję oglądaj nie dłużej niż 3 godz. dziennie. Zalecana odległość od ekranu wynosi 2,5-3 m, ale usiądź tak, by widzieć wyraźnie i bez wytężania wzroku. Nie oglądaj telewizji w ciemnym pomieszczeniu. Za odbiornikiem ustaw lampkę z żarówką o niewielkiej mocy, ok. 20 W.
  • Zadbaj o oświetlenie. Najkorzystniejsze dla wzroku jest światło naturalne lub źródła światła sztucznego, zbliżone do naturalnego. Niekorzystne są światła jarzeniowe i światło, które nie ma stałego natężenia (migające).
  • Zadbaj o dodatkowe oświetlenie podczas czytania czy pisania. Książ-kę powinno się trzymać w odległości ok. 40 cm od oczu.
  • Unikaj zanieczyszczonych, zadymionych pomieszczeń.
  • Odwiedzaj regularnie okulistę, nie tylko, kiedy coś się z twoimi oczami dzieje, ale profilaktycznie. Nie lekceważ bolesnych zmian wokół oczu lub na powiece.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły