Laboratorium

i

Autor: DarkoStojanovic/CC0/pixabay.com

Zaszczepiony nie zaraża? Badania różnie to wykazują – nie ma jeszcze pewników

2021-04-02 17:41

Okazuje się, że nieco za wcześnie wzbudziliśmy optymizm u zaszczepionych, przekazując dane z badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję rządową CDC. Wg niej szczepionki mRNA mają zapewniać 90-proc. ochronę przed ZAKAŻENIEM koronawirusem po przyjęciu dwóch dawek i w 80-proc. po przyjęciu tylko jednej dawki.

CDC (Centers for Disease Control and Prevention – Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób), odpowiednik naszego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, przeprowadził badania na 4-tysięcznej grupie pracowników medycznych. „Te nowe ustalenia dotyczące skuteczności szczepionek są zgodne z wynikami badań klinicznych III fazy przeprowadzonych na szczepionkach” – podała (29 marca) agencja. Sensacyjne dla wielu I budzące duży optymizm wyniki

CDC (Centers for Disease Control and Prevention – Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób), odpowiednik naszego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, przeprowadził badania na 4-tysięcznej grupie pracowników medycznych. „Te nowe ustalenia dotyczące skuteczności szczepionek są zgodne z wynikami badań klinicznych III fazy przeprowadzonych na szczepionkach” – podała (29 marca) agencja. Sensacyjne dla wielu I budzące duży optymizm wyniki skomentował dla „Super Expressu” dr n. med. Paweł Grzesiowski, immunolog I ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

– Jeżeli wyniki tych badań potwierdzą inni badacze, to będą to optymistyczne informacje, ważne dla formułowania strategii przeciwepidemicznej. Na razie jednak mamy różne wyniki badań, pokazujące, że jeżeli eksponujemy osobę zaszczepioną na chorego objawowo, efektywność szczepionki w zapobieganiu transmisji wirusa nieco spada, o 10-25 procent. Tak czy inaczej redukcja przenoszenia zakażenia przez osobę zaszczepioną, która zachoruje bezobjawowo, to jest początek końca pandemii. To proste: jeżeli zaszczepieni nie będą chorować ciężko, a także, gdy są zarażeni, nie będą w ogóle albo znacznie mniej transmitować wirusa, to będziemy mieli efekt na uzyskaniu którego wszystkim zależało. Prowadziłoby to zmniejszenia liczby zachorowań w ogóle. Ale...

Dlaczego warto się zaszczepić na COVID19?

– Trzeba podkreślić, że badania CDC wykonano na kilku tysiącach osób, czy te wyniki utrzymają się, gdy zaszczepionych będą miliony? Wyniki badań CDC budują optymizm co do przyszłości, ale – w mojej ocenie – nie stanowią jeszcze dostatecznie pewnego materiału, szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę wyniki innych badań – uważa ekspert. – Prowadzono je nie tylko w Stanach, ale także w Wielkiej Brytanii i Izraelu. I wynika z nich, że zapobieganie transmisji wirusa przez osoby zaszczepione, które chorują bezobjawowo, pracowników medycznych, waha się między 75 a 94 proc. Zatem, jeśli chce się cytować dane bardzo optymistyczne, to należy pokazać również takie, które są mniej optymistyczne. Np. takie, które mówią o skuteczności w graniach 75 proc. Reasumując: wyniki badań CDC, to bardzo dobra wiadomość, wymagają jednak dodatkowych badań. Wszyscy chcielibyśmy, by szczepionki mRNA chroniły nie tylko przed ciężkim zachorowaniem na COVID-19, ale także przed transmisją SARS-CoV-2.

Sprawa jest rozwojowa, bo dyrektor CDC, pani dr Rochelle P. Walensky wycofała się (1 kwietnia) z wcześniejszych sugestii sugerujących, że osoby zaszczepione produktami mRNA (Pfizer, Moderna) są „odporne” na działanie koronawirusa, nie negując jednak wyników przeprowadzonych badań. Dyrektor wycofała się tylko ze pewnikowego stwierdzenia, że „zaszczepieni nie przenoszą koronawirusa.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły