Szczepionki mRNA – rodzaje, działanie i zastosowanie. Wszystko, co warto o nich wiedzieć!

i

Autor: Getty Images

SENSACYJNE WYNIKI BADAŃ nad szczepionkami mRNA. Przełom w strategii pandemicznej?

2021-03-31 14:45

Tytuł jak najbardziej na miejscu. Amerykańska agencja rządowa CDC, odpowiednik Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, podała, że szczepionki mRNA zapewniają 90-proc. ochronę przed ZAKAŻENIEM koronawirusem po przyjęciu dwóch dawek i 80-proc. ochronę po przyjęciu tylko jednej dawki. W charakterystyce produktu leczniczego (ChPL) Pfizer i Moderna stwierdzają, że ich szczepionki są „przeciwko COVID-19”.

„Comirnaty jest szczepionką stosowaną w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2” - napisał Pfizer w ulotce pacjenckiej. „COVID-19 Vaccine Moderna jest wskazana do czynnego uodparniania osób w wieku 18 lat i starszych w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2” – czytamy w PchPL Moderny. Nim przejdziemy do omówienia sensacyjnych i optymistycznych wyników badań przeprowadzonych przez CDC, zobaczmy, jak dotąd odpowiadano na pytanie: Czy szczepionki przeciw COVID-19 chronią przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2? Portal szczepienia.info : „Z wstępnych badań wynika, że szczepionki mają potencjał ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2 i zapobiegania transmisji, ale nie wiemy jeszcze w jakim zakresie...”. Większość wirusologów i zakaźników podkreśla, że szczepionki chronią przede wszystkim przez zapadnięciem na ciężkoobjawowego covida, czyli przed hospitalizacją, w sytuacji, gdyby doszło do zarażenia się.

Jacek Kurski Odbiera żonę i dziecko z porodówki

Tymczasem CDC przedstawia dane świadczące, że szczepionki mRNA nie tylko „są na covida”, ale także „są na koronawiursa”. W badaniu uczestniczyło 3950 osób szczepionych preparatami Pfizera i Moderny (od 14 grudnia 2020 do 13 marca 2021 r.) Po drugiej dawce szczepionki ryzyko zakażenia zmniejszyło się o 90 proc. co najmniej dwa tygodnie od jej przyjęcia. Po podaniu pojedynczej dawki ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 przez uczestników zmniejszyło się w tym okresie o 80 proc. Po podaniu każdej dawki szczepionki organizm potrzebował około dwóch tygodni, aby wytworzyć przeciwciała chroniące przed infekcją. „Te nowe ustalenia dotyczące skuteczności szczepionek są zgodne z wynikami badań klinicznych III fazy przeprowadzonych na szczepionkach, zanim otrzymały one zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach od Agencji ds. Żywności i Leków. Te badania kliniczne oceniały skuteczność szczepionki przeciwko chorobie COVID-19, podczas gdy w tym badaniu oceniano skuteczność szczepionki przeciwko infekcjom, w tym infekcjom, które nie wywoływały objawów” – zakomunikowała agencja CDC.

Trudno jeszcze stwierdzić, jak wyniki tych badań będą rzutowały na strategie pandemiczne. Czy to może oznaczać, że zaszczepieni nie będą musieli nosić masek? CDC zapowiada kolejne badania dotyczące skuteczności, na tzw. różnych płaszczyznach, szczepionek przeciwko C-19 i – w niektórych przypadkach – przeciw SARS-CoV-2. Nie wiadomo, przynajmniej na razie, czy podobne właściwości mają inne szczepionki. Wg danych z lutego Polska kupiła, za pośrednictwem Komisji Europejskiej, 41 mln dawek szczepionek produkcji Pfizer/BioNTech oraz 6,7 mln od Moderny. Ponadto zakupiono ok. 20 mln dawek produktów AstraZeneca/Oxford, 17 mln od firmy Johnson & Johnson (jednodawkowe) i ok. 5,7 mln od CureVac. Dotychczas szczepienia przyjęło nieco ponad 6 mln osób.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły